Mieszkańcy myśleli, że jedzie ogromny skład z węglem. Okazało się, że to tłuczeń

Pierwszy tak ogromny pociąg towarowy jechał w środę na odbudowanej linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach. Takiego widoku nie było tutaj od kilkudziesięciu lat. 

W środę mieszkańcy powiatu tarnogórskiego mogli zobaczyć w Miasteczku Śląskim ogromny pociąg towarowy, który przejechał nad drogą wojewódzką 908. W pierwszej chwili można było odnieść wrażenie, że jedzie skład z węglem. Okazało się jednak, że jest to pociąg dostarczający tłuczeń, aby uzupełnić podsypkę kolejową w torze.

fot. Tomasz Ciesielski | screen Facebook

– Prace na linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie idą zgodnie z harmonogramem. W związku z postępującymi robotami torowymi rozpoczęto przygotowanie do regulacji toru nr 1 na odbudowywanym odcinku Tarnowskie Góry – Pyrzowice. Obecnie odbywają się jazdy pociągami roboczymi po terenie budowy. Pociągi dostarczają tłuczeń, aby uzupełnić podsypkę kolejową w torze – mówi Katarzyna Głowacka, rzecznik prasowy PKP PLK.

– W nowo budowanej stacji Pyrzowice Lotnisko widać konstrukcje peronów i przejścia podziemnego, którym podróżni bezpiecznie dojdą do pociągów. W Pyrzowicach nad DW 913 powstał nowy wiadukt kolejowy, który zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Pod wiaduktem Zarząd Dróg Wojewódzkich Katowice przystąpił do budowy drogi i chodnika wraz ze ścieżką rowerową. Zapewniony będzie swobodny, bezkolizyjny przejazd pociągów nad drogą do lotniska – dodaje Katarzyna Głowacka.

W Miasteczku Śląskim nad DW 908 odbudowany został wiadukt kolejowy. Odbudowano również 57-metrowy wiadukt kolejowy nad autostradą A1. Nowe perony widać na stacji Siewierz oraz przystankach Miasteczko Śląskie Centrum i Mierzęcice. Powstaje lokalne centrum sterowania w Siewierzu, z którego dyżurni będą kierowali ruchem na całej linii.

– Etap prac na odcinku Tarnowskie Góry – Siewierz zaplanowany jest do końca roku. W 2023 r. prace będą realizowane na linii od Siewierza do Zawiercia. Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie nowa oferta podróży pociągiem – najbardziej ekologicznym rodzajem transportu zbiorowego – do portu lotniczego Katowice Airport od strony Tarnowskich Gór lub Zawiercia – mówi rzeczniczka.

źródło: tarnogorski.info
Oprac. Łukasz Dudek