Absurd drogowy przy DW 908. Kierowcy zdezorientowani, zagadka rozwiązana

Wracamy do absurdu drogowego, który powstał przy drodze wojewódzkiej 908 w Miasteczku Śląskim. Przypomnijmy, że przed stacją paliw Orlen postawiono znak nakaz jazdy prosto. Oznacza to, że kierowcy jadący w kierunku Tarnowskich Górach, nie mogą skręcić na Orlen, choć przez lata nie było z tym problemu. Policja zapewnia, że nie będzie wystawiać mandatów. 

„To błąd wykonawcy, który pominął tabliczkę pod znakiem. Informować ona powinna, że nakaz jazdy na wprost obowiązuje jedynie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 12 T. Na polecenie organu zarządzania ruchem zmieniliśmy oznakowanie. Poprzednio ustawiony był tam znak zakazu jazdy w lewo. Formalnie był błędny. Stąd ta zmiana” – przekazał naszej redakcji Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

„Prawdopodobnie dziś lub jutro tabliczka zostanie zainstalowana. Bardzo dziękuję za ten sygnał” – zapewnia rzecznik prasowy.

Policja komentuje

– Jak ustaliliśmy z przedstawicielem Wojewódzkiego Zarządu Dróg, bieżąca organizacja ruchu w tym miejscu mówiła o tym, aby nakazać pojazdom ciężarowym jazdę na wprost, aby nie mogły one skręcać na stację benzynową. Jednak jak dowiedzieliśmy się, z niewiadomych przyczyn umieszczono tam znak C5, który nie został uzupełniony o dodatkowy znak informujący kierowców, że dotyczy to tylko i wyłącznie samochodów ciężarowych. Zostaliśmy zapewnieni, że w najbliższych dniach taka informacja zostanie umieszczona – mówi sierż. szt. Kamil Kubica, rzecznik prasowy tarnogórskiej policji.

„Prawo zwyczaju” 

– Można korzystać ze stacji benzynowej i stosować się do poziomego oznakowania drogi. Kierowcy nie muszą się obawiać mandatów, zapewniono mnie, że zastosujmy tutaj prawo zwyczaju, ze względu na te nieścisłości – dodał sierż. szt. Kamil Kubica.

Ludzki błąd? 

W ostatnich miesiącach 2022 roku w tarnogórskiej dzielnicy Lasowice została otwarta mała stacja paliw Orlen. Można na nią wjeżdżać wyłącznie jadąc od strony Miasteczka Śląskiego. Co ciekawe, stacja ta jest otwarta do godziny 22:00. Wprowadzający w błąd kierowców znak pojawił się krótko po otwarciu nowej stacji paliw Orlen, która praktycznie świeci pustkami.

Przez lata funkcjonował taki znak

Google MAP

A tu już po zmianach 

źródło: tarnogorski.info