Adam Niedzielski: musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia

fot. Adam Niedzielski/Twitter

Minister zdrowia Adam Niedzielski rozmawiał z „Dziennikiem Gazetą Prawną” na temat czwartej fali koronawirusa. Zaznaczył, że na chwilę obecną rząd nie planuje dodatkowych obostrzeń, wspomniał jednak o maseczkach. 

– Chcemy, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia – powiedział szef resortu zdrowia w wywiadzie dla „DGP”.

Wróci nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu? 

Według irlandzkich naukowców tylko jedna infekcja koronawirusem na tysiąc występuje na świeżym powietrzu – donosił w kwietniu 2021 roku The Times. Czy to oznacza, że nakaz noszenia maseczek na zewnątrz nie ma sensu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy przypadkiem maseczki nie dają odwrotnego skutku. Zakrycie nosa i ust bardzo często jest używane w sposób nieprawidłowy. Maseczka jest dotykana rękami, poprawiana itp.

Każda ingerencja rękami w maseczkę powinna być uprzedzona wcześniejszą dezynfekcją rąk – tak wynika z zaleceń szwedzkiego ministerstwa zdrowia. Między innymi dlatego w Szwecji nie było nakazu maseczkowego.

Maseczka noszona przez wiele godzin i transportowana w kieszenie zapewne zbiera wiele bakterii, a później bardzo często trafia na naszą twarz.