Andrzej Duda: w zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a zakażeń było tyle samo

fot. Andrzej Duda | screen Facebook

Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek w Bratysławie, że „liczba zachorowań w Polsce spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków”. Prezydent zaznaczył jednak, że „w zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki”. 

Niektórzy niezależni eksperci wskazują, że koronawirusy są sezonowe i właśnie jesteśmy poza sezonem zachorowania na ten patogen.

 

– Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w moim kraju, w Polsce, spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków, to rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy jest to efekt po prostu tego, że mamy takie, a nie inne warunki atmosferyczne, że taka jest pora roku. W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo – powiedział prezydent Duda będąc z wizytą w Bratysławie.

Po tych słowach dziennikarz zapytał Andrzeja Dudę, czy ten wierzy w skuteczność szczepionki. 

– W 100 proc. wierzę w skuteczność szczepionek dlatego, że efekty i działania są widoczne. Nikt nie może wykluczyć tego, że pojawi się nagle jakaś mutacja koronawirusa, na którą dotychczas funkcjonujące szczepionki nie będą skuteczne – mówił prezydent.

– Ja nie jestem ekspertem do spraw medycznych, ale jeżeli jest pan w stanie wskazać eksperta, który autorytatywnie powie, że na pewno nie pojawi się taka mutacja koronawirusa, że dotychczas używane szczepionki nie działają na nią, to będę zadowolony. Ja takiego eksperta jeszcze nie spotkałem – dodał.

Jesienią 2021 roku dr n. med. Zbigniew Martyka napisał: 

– Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Jak co roku, zachorowania na grypę i choroby grypopodobne gwałtownie spadną. Dokładnie tak samo będzie w przypadku Covid-19. Mogę się założyć, że już niedługo usłyszymy, że to wynik polityki rządu i wprowadzonych obostrzeń – twierdzi dr Martyka.