AP: Na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta wystrzelona przez Ukrainę

fot. Twitter

Wstępne ustalenia sugerują, że pocisk, który uderzył w Polskę, został wystrzelony przez siły ukraińskie w stronę nadlatującego rosyjskiego pocisku – donoszą źródła agencji AP w amerykańskiej administracji, na które powołuje się Onet. 

We wtorek miał miejsce zmasowany ostrzał terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Rosji. Przed godziną 16:00 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego zginęło dwóch Polaków.

W nocy prezydent Andrzej Duda powiedział, że na chwilę obecną nie ma jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę.

– Najprawdopodobniej pocisk, który spadł kilka kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej, na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim, był produkcji rosyjskiej – powiedział prezydent Duda.

Publicysta Łukasz Warzecha komentuje 

Prezydent Ukrainy komentował na gorąco 

– Federacja Rosyjska zabiera życie wszędzie tam, gdzie może dotrzeć. Dzisiaj Polska. Ten rosyjski atak na zbiorowe bezpieczeństwo w regionie euroatlantyckim jest znaczącą eskalacją. Ludzie zginęli. Moje szczere kondolencje dla polskich braci i sióstr! Ukraina zawsze będzie z tobą. Terror Federacji Rosyjskiej musi zostać powstrzymany. Solidarność to nasza siła! – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

„Więcej spokoju” 

„Na przyszłość przydałoby się wszystkim więcej spokoju. Kilka lat temu Turcy zestrzelili ruski bombowiec i wojny z tego nie było. Wojny nie wybuchają od przypadkowych lub wyglądających na przypadkowe incydentów. I całe szczęście” – napisał Sławomir Mentzen, nowy szef parti KORWiN.

– Prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12.00 Rady Bezpieczeństwa Narodowego – poinformował szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

źródło: Onet.pl, Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek