Arkadiusz Czech: Gospodarkę trzeba odmrażać, bez tego „długo nie pociągniemy”

fot. Arkadiusz Czech/facebook edit. tarnogorski.info

– Gospodarkę trzeba bezwzględnie odmrażać – bez tego „długo nie pociągniemy”. Napisał dzisiaj na Facebooku burmistrz Arkadiusz Czech. 

Arkadiusz Czech 
„Nie ma modelu matematycznego pozwalającego bezbłędnie przewidzieć rozwój paskudnej zarazy. Zbyt wiele parametrów należy uwzględnić, a wiele z nich podlega zmianom systematycznym, okresowym i doraźnym fluktuacjom. Gospodarkę trzeba bezwzględnie odmrażać – bez tego „długo nie pociągniemy”.

Jakie skoki zachorowalności spowodują kolejne etapy rozruchu gospodarczego? Kiedy wrócimy do niedawnego jeszcze poziomu rozwoju? Nie znam odpowiedzi na te pytania. Wiem jedno: BĘDZIE TRUDNO!

 

Wobec spodziewanych obecnie znacznych ubytków w dochodach Gminy (udział w PIT, CIT, podatek od nieruchomości, subwencja ogólna) i rosnących wydatkach bieżących (w tym nieprzewidywalnych wydatkach na wojnę z koronawirusem) podejmujemy decyzje o ograniczaniu wydatków budżetowych, które dla funkcjonowania miasta nie są niezbędne.

Dbamy przy tym o to, by nie utracić dotacji ze źródeł zewnętrznych. To nasz priorytet. Hasło „wszystkie ręce na pokład” otrzymuje nowe brzmienie „wszystkie (no prawie) środki na wkłady własne”.

W ten sposób dotarłem do sedna sprawy: w ramach rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych pozyskaliśmy dofinansowanie do zadania inwestycyjnego „Przebudowa ulicy Sobieskiego”. Do realizacji wartego niemal 8 mln zł zadania otrzymamy 50% dotacji. Super! Ale 50% musimy znaleźć w naszym, okrojonym budżecie.

Przebudowa zajmie nam ponad rok i zsynchronizować ją musimy z realizowaną przez powiat tarnogórski rozbudową ulicy Powstańców Śląskich. Na to warte niemal 7 mln zł zadanie, prócz dotacji naszego miasta, powiat pozyskał również dotację z FDS. Będzie się działo!”

Nie ma modelu matematycznego pozwalającego bezbłędnie przewidzieć rozwój paskudnej zarazy. Zbyt wiele parametrów należy…

Publiée par Arkadiusz Czech sur Samedi 18 avril 2020

 

 

źródło: facebook