Będzie remont podcieni! Mieszkańcy czekają na to od wielu lat

fot. UM Tarnowskie Góry

Będzie remont podcieni. Długo oczekiwany remont tarnogórskich podcieni dojdzie do skutku – poinformował w piątek tarnogórski Urząd Miejski. 

Właściciele budynków, do których należą podcienia, doszli wspólnie do porozumienia i jeszcze w tym roku planują przystąpić do zlecenia projektu, uzyskania odpowiednich pozwoleń – budowlanych i konserwatorskich, a następnie do robót.

Miasto zapewniło, że przekaże na ten cel dotację, którą objąć można nawet 100 proc. kosztów prac i dokumentacji.

– W celu przeprowadzenia procedury i remontu najwłaściwsze byłoby wyłonienie przez właścicieli budynków wspólnego przedstawiciela w roli inwestora zastępczego, a następnie wyłonienie wspólnego wykonawcy – mówi Tomasz Trzcionkowski, kierownik Biura ds. dostępności architektury miejskiej i opieki nad zabytkami.

 

Zostało mało czasu, aby złożyć wniosek na dotację 

– Problemem w przypadku uzyskania dotacji jest tylko czas. Termin składania wniosków na rok 2022 to 30 września 2021 r. Termin taki wynika z konieczności zaplanowania przez gminę, na podstawie złożonych wniosków, wydatków na rok następny – dodaje.

– Projektant powinien mieć doświadczenie w projektowaniu przy zabytkach, by dobrze określić zakres prac i dobrze napisać program konserwatorski. Ma to bezpośredni wpływ na prawidłowy i wyczerpujący tematykę remontu kosztorys, wykonany na podstawie obmiarów wynikających z projektu. Projektowanie zajmie czas, uzyskanie pozwoleń także. Stąd uwaga, że tego czasu jest do 30 września bardzo mało – podkreśla Trzcionkowski.

 

źródło: UM Tarnowskie Góry