Będzie zakaz samochodów spalinowych. Ważne głosowanie w PE

Zdjęcie ilustracyjne

W Europie szykuje się rewolucja motoryzacyjna. W środę Parlament Europejski zdecydował, że do 2035 roku na terenie Unii Europejskiej zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży samochodów emitujących spaliny. 

PE zagłosował za zmianą norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych. Głosowanie odbyło się w środę, 8 marca. Parlament Europejski stosunkiem głosów 339 do 249 poparł plan wprowadzenia zerowej emisji dla samochodów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej po 2035 roku.

Rozpoczną się negocjacje z państwami członkowskimi

„Ambitna rewizja norm emisji CO2 jest kluczowym elementem osiągnięcia naszych celów klimatycznych. Dzięki tym normom tworzymy przejrzystość dla przemysłu samochodowego i możemy stymulować innowacje i inwestycje producentów samochodów. Ponadto, zakup i eksploatacja samochodów o zerowej emisji zanieczyszczeń stanie się tańsza dla konsumentów” – powiedział sprawozdawca Jan Huitema.

W planach jest uruchomienie ukierunkowanego finansowania na „łagodzenie negatywnych skutków gospodarczych transformacji.”

Jak czytamy w komunikacie prasowym, podjęte działania klimatyczne mają „przynieść korzyści obywatelom dzięki szerszemu zastosowaniu pojazdów zeroemisyjnych”. Według europejskich polityków podjęte decyzje mają poprawić jakość powietrza, przyczynić się do oszczędność energii oraz zmniejszyć koszty posiadania pojazdy. Według przyjętych założeń nacisk na ekologiczne rozwiązania ma pobudzić innowacje w zakresie technologii zeroemisyjnych.

Komunikat prasowy PE
Oprac. Redakcja