Tajemnicze miejsce w Parku w Świerklańcu. Poznajcie historię tego miejsca

Park w Świerklańcu jest jednym z najpiękniejszych parków w województwie śląskim. Niestety, lokalny samorząd nie wykorzystuje w pełni ogromnego potencjału parku. Kilkadziesiąt metrów od głównych alejek znajduje się tajemniczy budynek. Poznajcie jego historię.

– Pod koniec lat 60. XIX wieku, w trakcie modernizacji parku, pod budowę nowego zamku w północno-wschodniej części umiejscowiono biogazownię. Obiekt składał się z dwóch budynków zbudowanych z cegły w kształcie okręgów. W podziemnej części mieściły się zbiorniki na odpady gnilne pozyskiwane zarówno z parku, jak i folwarku, a w części na ziemi znajdowały się pomieszczenia techniczne i instalacyjne. Nie był to, co prawda, pierwszy obiekt tego typu na terenie parku, gdyż od lat mniejsza biogazownia działała już przy starym zamku, umiejscowiona po drugiej stronie fosy, przy śluzie po stronie północnej – mówi lokalny pasjonat historii, Zbigniew Banaś.

default

– Faktem jest jednak, że nowa inwestycja była bardziej nowatorska i wydajna. Zasilała oświetlenie parku i zaopatrywała pałac, folwark oraz Zakłady Ogrodnicze Donnersmarcków w gaz. Już w 1945 roku biogazownię, podobnie jak cały park, rozkradziono, co uniemożliwiło jej ponowne uruchomienie. W latach 50. XX wieku, gdy Park w Świerklańcu stał się najpopularniejszym miejscem wypoczynkowym na Górnym Śląsku, postanowiono, przy okazji budowy ośrodka wypoczynkowego, umieścić w budynkach szalety publiczne. Taką funkcję budowla pełniła do końca lat 80. – dodaje.

– Na początku lat 90. Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego oddało park w ręce gminy Świerklaniec. Wtedy obiekt przestał być używany i po raz kolejny padł ofiarą szabrowników i stopniowo popadał w ruinę. W ubiegłym dziesięcioleciu postanowiono o rozbiórce zachodniego budynku, ze względu na jego zły stan. Budynek, który obecnie jest nieużywany, w ostatnim czasie znowu przyciąga uwagę turystów. Może to dobry moment, by pomyśleć nad nowym przeznaczeniem tego miejsca? Moim zdaniem jego forma jest idealna np. pod budowę galerii wystaw – oznajmia na koniec Zbigniew Banaś.

Zobaczcie zdjęcia 

default
default

źródło: tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek