Bosak: Rząd od stycznia wprowadza podatek VAT na gaz aż o 18% wyższy niż wymaga UE

fot. Krzysztof Bosak/Facebook

To, co rząd mówi, że musi podnieść podatek VAT pod presją Unii Europejskiej jest w dużej części kłamstwem. Rząd musi zgodnie z przepisami unijnymi podnieść VAT z obecnego 0%, ale nie na 23%, tylko do 5% – zauważa Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji. 

– Rząd od stycznia wprowadza podatek VAT na gaz aż o 18 punktów procentowych wyższy niż wymaga UE – informuje poseł Krzysztof Bosak.

– Wszystko co powyżej 5%, to już będzie dodatkowy dochód sektora publicznego, którym PiS chce zarządzać i obracać wyciągając te pieniądze z wydrenowanych gospodarstw domowych i z kieszeni przedsiębiorstw – mówił w Sejmie parlamentarzysta.

„Apeluję do mediów, żeby informować o tym Polaków! Przestańcie powtarzać kłamstwa rządu, że tak trzeba. Trzeba 5%. 23% to wybór będący konsekwencją kryzysu budżetowego” – zaapelował.

Od 1 stycznia 2023 ma przestać obowiązywać „Tarcza Antyinflacyjna”, która obniżyła stawkę VAT między innymi na paliwo, energię oraz gaz.

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca 2022 roku. Zakłada ona:

  • 8% VAT na paliwa

  • 0% VAT na gaz, nawozy oraz wybrane podstawowe produkty żywnościowe.

W pierwszy dniach listopada premier Mateusz Morawiecki mówił, że zmiany są konieczne, ponieważ na utrzymywanie niektórych rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych kończy się zgoda Komisji Europejskiej. Zerowa stawka VAT ma zostać utrzymana na żywność.  W środę został opublikowany w tej sprawie projekt rozporządzenia.

 

źródło: Media społecznościowe
Oprac. Redakcja