Bruksela. Demonstracja przeciwników obostrzeń. W policję rzucano metalowymi barierkami

fot. Twitter@DarkiFranky

W niedzielę 23 stycznia w stolicy Belgii odbyła się wielotysięczna demonstracja. Według oficjalnych szacunków wzięło w niej udział ok. 50 tys. osób, choć niektóre źródła podają, że ludzi było zancznie więcej.

W pobliżu siedziby Komisji Europejskiej policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć protestujących. Dziesiątki tysięcy osób protestowało przeciwko segregacji sanitarnej, obostrzeniom i przymusowi szczepień preparatem na koronawirusa. W policję rzucano kamieniami,  śmietnikami i barierkami. Była to największa tego typu manifestacja w Europie w ostatnim czasie.

Doszło do starć z policją

„Jak widać ludziom już puszczają nerwy i nie ma w tym absolutnie nic dziwnego ani złego. Polscy mundurowi muszą odpowiedzieć sobie na pytanie po, której stronie stoją: Narodu czy bandytów?” – napisał dziennikarz Marcin Rola i zamieścił nagranie, na którym widać lecą w stronę funkcjonariuszy metalowe barierki i śmietniki.

Czy w Polsce również dojdzie do podobnych protestów? 

Na tle Europy nasz kraj ma jedne z najłagodniejszych restrykcji sanitarnych. To jednak może się zmienić, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości planuje pod koniec miesiąca procedować „ustawę Hoca”, która zakłada weryfikację statusu zaszczepienia przez pracodawcę.

 

 

źródło: Twitter, Reuters, tarnogorski.info