Bułgaria. Próba szturmu na parlament. „Nie dla ograniczeń. Nie dla zielonego certyfikatu”

fot. Възраждане/Facebook

Niespokojnie w stolicy Bułgarii. Kilka tysięcy osób protestowało 12 stycznia pod bułgarskim parlamentem. „Nie dla ograniczeń. Nie dla zielonego certyfikatu. Nie dla segregacji. Niech żyje Bułgaria” – takie hasła można było przeczytać w internecie przed wydarzeniem. 

Protestujący podjęli próbę szturmu na parlament w Sofii.

Demonstranci domagają się od polityków zniesienia obowiązkowej przepustki szczepionkowej, która jak mówią, narusza ich prawa obywatelski i zmusza pośrednio do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Bułgaria ma najmniejszy procent wyszczepienia populacji w całej Unii Europejskiej. Według opublikowanych danych, pełną dawkę otrzymało nieco ponad 28 proc. populacji.

– Protestujący, z których wielu przyjechało autobusami na wiec, odepchnęli policyjny kordon wokół parlamentu i dotarli do frontowych drzwi budynku – podaje Reuters. Kilka osób miało zostać rannych

– Służby bezpieczeństwa zabarykadowały wejścia swoimi biurkami po tym, jak protestujący sprzeciwiający się przepustce zdrowotnej próbowali szturmować budynek – podaje profil Anonyme Citoyen.

źródło: Reuters, Възраждане/Facebook, tarnogorski