Burmistrz otrzymał wotum zaufania. Szokujące słowa przewodniczącego

Radni z Miasteczka Śląskiego udzielili wotum zaufania burmistrzowi Miasteczka Śląskiego. Nie obyło się bez kontrowersji. 

W minionym roku burmistrz Michał Skrzydło nie otrzymał wotum zaufania. Pojawiły się komentarze, że w gminie może odbyć się referendum za odwołaniem włodarza. Tym razem samorządowiec może spać spokojnie, niemniej jednak słowa przewodniczącego Tomasza Respondka oburzyły część radnych.

Przed głosowanie doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Przewodniczący Respondek powiedział szokujące słowa

Przewodniczący Tomasz Respondek jest również dyrektorem tarnogórskiego „Gastronomika”. Jego słowa wywołały oburzenie na sesji. Respondek przypomniał spór o inwestycje, do którego doszło kilka miesięcy wcześniej. Tematu przewodniczący dokładnie nie rozwinął, ale zaczął mówić o systemie totalitarnym i obozach zagłady.

– Jak się pan zachował wobec radnych? Uciekł się pan do metod bolszewicko-nazistowskich. Zachowując proporcje, ale co robili bolszewicy? Bo pan mnie z nazwiska i innych radnych wskazał. Mieszkańcy wyeliminujcie ich. Dobrze, że jest rok 2021 i nie trafiliśmy do obozów zamknięcia, tylko pan napisał na te nazwiska uważajcie – powiedział przewodniczący miasteczkowskiej Rady Miejskiej.

– Naziści mówili, żydzi są źli, oczyśćmy ich i będzie dobrze. Oczywiście, proszę traktować te porównanie tak niepoważnie, bo tu proporcje trzeba zachować. Ale ja tylko mechanizm tutaj chciałem przypomnieć – dodał.

Na te słowa zareagowało kilku radnych i burmistrz

– Prosiłbym, żeby pan troszeczkę powściągnął te wypowiedzi, bo w tym momencie działa pan na szkodę gminy. Opowiadanie takich rzeczy na sesji Rady Miejskiej przez przewodniczącego to jest poniżej jakiejkolwiek oceny.Narusza pan powagę Rady Miejskiej – oznajmił wyraźnie oburzony burmistrz Skrzydło.

– To są zbyt poważne tematy, żeby mówić o nich niepoważnie – dodała radna Irena Lukosz-Kowalska.

O co dokładnie chodziło przewodniczącemu dowiemy się niebawem, poniżej możecie usłyszeć wypowiedź samorządowca.

Jak głosowali radni? 

  • Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało dziewięciu radnych: Anna Liszka, Irena Lukosz-Kowalska, Agata Śliwa, Marcin Paruzel, Paweł Pawlak, Bogdan Skowronek, Krzysztof Sołtysik, Eugeniusz Szulc oraz Krzysztof Szweda.

  • Przeciw było dwóch: Zbigniew Płomiński i Piotr Schneider.

  • Od głosu wstrzymało się trzech radnych: Tomasz Respondek, Damian Siwy oraz Dariusz Zok.

  • Radny Roman Boino nie oddał głosu.

UM Miasteczko Śląskie
Czytaj także: Michał Skrzydło bez wotum zaufania. Doszło do ostrej wymiany zdań z Respondkiem
źródło: tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek