Była u lekarza. Kazali jej zrobić test „combo” na grypę, RSV i COVID

fot. tarnogorski

W przychodniach lekarskich lekarze kierują pacjentów na potrójne testy combo, wykrywające wirusa grypy, RSV i koronawirusa. Za test trzeba zapłacić nawet 30 złotych.

Mieszkanka powiatu tarnogórskiego odwiedziła jedną z lokalnych przychodni lekarskich.

– Zarejestrowałam się, lekarz przebadał i kazał zrobić test. Dał mi skierowanie, musiałam iść do okienka zapłacić 30 zł. Następnie w zabiegowym patyczkiem zrobili mi wymaz z nosa. Odczekałam około 15 minut i już miałam wynik. Na podstawie wyniku lekarz wdrożył leczenie – mówi nam nasza czytelniczka.

Test wykazał kobiecie grypę typu A

fot. Czytelniczka

Producenci testów zacierają ręce 

Zaczyna się strasznie grypą? Przecież infekcje górnych dróg oddechowych w okresie jesienno-zimowym nie są niczym nadzwyczajnym. Na przestrzeni ostatnich lat tego typu testy „COMBO” nie były wykonywane.

„Teraz nagle eksperci mówią, że mamy potrójną epidemię – COVID-19, grypa i RSV. Przez dwa lata ci sami eksperci mówili, że COVID-19 wyparł inne wirusy. Czy teraz wirus SARS-CoV-2 ma stępione pazurki? Nie. Przecież teraz mamy testy na 3 wirusy a dawniej tylko na jeden” – napisał doktor Norman Pieniążek, biolog, doktor nauk przyrodniczych ze specjalnością genetyka biochemiczna, autor ponad 140 prac publikowanych w prestiżowych czasopismach naukowych.

 

Testy Combo mają być wykonywane w ramach NFZ. Jak informują media, testy powinny być refundowane i wykonywane w POZ jeszcze w tym tygodniu. Czy za chwilę ponownie zostaną uruchomione złowieszcze statystyki zakażeń, które będą eksponowane na nagłówkach największych mediów?

A co jak wyjdzie COVID-19?

– Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu będzie decydował lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne. Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala – informował kilka miesięcy temu Narodowy Fundusz Zdrowia.

„W przypadku pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, lekarz zaleca samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów. Dokładnie tak, jak przy każdej chorobie zakaźnej, np. grypie.” – wyjaśniał NFZ.

 

 

źródło: tarnogorski.info, Media
Oprac. Łukasz Dudek