Bytom wydał na iluminacje 460 tys. zł. „Ze względu na oszczędności gasimy światło”

fot. UM Bytom

W tym roku bytomski samorząd przeznaczył ponad 460 tys. zł  na świąteczne dekoracje. Jest to ponad 100 tys. zł więcej niż w 2021 roku. Dziś urzędnicy opublikowali zaskakujący dla wielu komunikat. 

„Ze względu na oszczędności gasimy światło, ale… tylko tam, gdzie nie wpłynie to na bezpieczeństwo pieszych i kierowców” – czytamy na profilu Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

„Rosnące ceny prądu i widmo kryzysu energetycznego uderzają w miasta, które muszą coraz głębiej sięgać do kieszeni, by opłacić rachunki” – informują urzędnicy.

Wyłączono oświetlenie elewacji gmachów miejskiej biblioteki oraz Muzeum Górnośląskiego przy pl. Sobieskiego. Dodatkowo wyłączone zostały lampy w ziemi przy pl. Świętej Barbary oraz podświetlenie pomnika śpiącego lwa. Po zakończeniu wydarzeń kulturalnych, wyłączone zostanie również podświetlenie Pałacu w Miechowicach.

Samorząd chwali się, że dzięki modernizacji oświetlenia ulicznego, do tej pory ograniczył zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia ulic o ponad 60 proc.

„W związku z koniecznością poszukiwania dalszych oszczędności, jaką wymusza Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, Miejski Zarząd Dróg i Mostów ograniczył ozdobne oświetlenie elewacji miejskich budynków, pomników i kładek dla pieszych” – czytamy w komunikacie.

Rekordowe pieniądze na iluminacje 

Na ulicach Bytomia i placach można już zobaczyć wspaniałe iluminacje i dekoracje świąteczne. Wszystko wygląda zjawiskowo. W tym roku samorząd przeznaczył na ten cel ponad 100 tys. zł więcej, jak w roku ubiegłym.

 W 2022 roku Bytom przeznaczy ponad 460 tys. zł na świąteczne ozdoby.
 W 2021 roku miasto wydało około 350 tys. zł. Jest to wzrost o ponad 100 tys. zł, choć jak zapewnia urząd, ze względu na oszczędności, ozdób jest mniej. 
 Dla porównania Tarnowskie Góry w tym roku przeznaczą ponad 70 tys. zł.

„W porównaniu do poprzedniego roku ozdób świątecznych jest mniej ze względu na konieczne oszczędności związane z rosnącymi kosztami energii elektrycznej” – poinformował bytomski magistrat.

Świąteczne ozdoby rozbłysły w Bytomiu w piątek. Jak zapewniają urzędnicy, oświetlenie jest energooszczędne. W tym roku nowością jest niewielka karuzela obrotowa, która stanęła na  Rynku oraz pływające dekoracje na Stawie Północnym w Parku Kachla.

„Na montaż, serwis i utrzymanie tegorocznych iluminacji świątecznych, dekoracji oraz ozdób gmina Bytom przeznaczy około 465 tys. zł” – czytamy na stronie.

fot. UM Bytom
fot. UM Bytom

 

 

źródło: UM Bytom, tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek