Śląskie. CBŚP rozbiło grupę, która handlowała „paszportami covidowymi”

fot. CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę, która organizowała fałszywe paszporty covidowe. Wśród zatrzymanych są również osoby z województwa śląskiego. Za fałszywy paszport szczepionkowy pobierano od 1000 do 1500 zł. 

Śledczy ustalili, że członkowie grupy za pieniądze wprowadzali dane do systemu osób fałszywie zaszczepionych.

„Na podstawie sporządzonej dokumentacji klient otrzymywał certyfikat poświadczający zaszczepienie się przeciwko tej chorobie. Za taką usługę gang żądał od tysiąca do 1,5 tys. zł. Lubelskie CBŚP i Prokuratura Krajowa wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy, do której na razie zatrzymano 11 osób” – informuje biuro prasowe CBŚP.

Wprowadzali dane do systemu 

„Według ustaleń funkcjonariuszy członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie zaszczepienie. Z zebranego materiału wynika, że kolejnym etapem było wprowadzenie danych „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie” – czytamy w komunikacie.

W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe upoważniające np. do wjazdu do niektórych państw.

Pierwsze uderzenie przeprowadzono na początku października na terenie województwa śląskiego i lubelskiego. Policjanci CBŚP zatrzymali 6 osób – 2 kobiety i 4 mężczyzn.

fot. CBŚP

Kolejne zatrzymania miały miejsce w woj. śląskim i pomorskim, gdzie zatrzymano 5 osób. Według śledczych osoby te najprawdopodobniej wyszukiwały chętnych do „zakupienia” paszportów covidowych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. korupcyjne, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i posługiwania się tym dokumentem.

Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono 8 podejrzanym, w tym jednemu mężczyźnie zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet usłyszała zarzut fałszowania dokumentacji. Sprawa jest rozwojowa.

źródło: CBŚP 

fot. CBŚP
fot. CBŚP
fot. CBŚP
fot. CBŚP
fot. CBŚP