Cessak: W najbliższych dniach KE dopuści do obrotu szczepionkę dla dzieci od 5-11 lat

fot. Ministerstwo Zdrowia/Twitter

W najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci od 5 do 11 lat. Apelujemy do rodziców, aby zadbali o zdrowie i życie swoich dzieci – powiedział w środę podczas konferencji prasowej Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– W trakcie badania klinicznego pierwszej fazy szczepionki na COVID-19 wśród dzieci zgłoszono tylko jedno działanie niepożądane – gorączkę, która ustąpiła następnego dnia. Badania pokazują, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna również wśród najmłodszych – dodał. 

Śmierć 12-latka 

Kilka dni temu niemieckie media rozpisywały się o śmierci 12-latka, który zmarł kilka dni po podaniu drugiej dawki preparatu Pfizer/BioNTech. Do strasznej tragedii doszło w Niemczech. Dziecko drugą dawkę przyjęło w połowie października.

Deutsche Welle donosił, że chłopiec zmarł dwa dni po zaszczepieniu. Sprawą zajął się Instytut Paula Ehrlicha, który jest odpowiedzialny za dopuszczenie i kontrolę szczepionek w Niemczech. W związku ze zdarzeniem została przeprowadzona sekcja zwłok.

„Biorąc pod uwagę wyniki obszernych badań medycznych, szczepionka nie może być uważana za jedyną przyczynę zgonu” – napisano.