Alarmujące dane. Coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay

Liczba zamachów na własne życie wśród nieletnich w I kw. 2021 r. w porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła o niemal jedną czwartą. Tak wynika z danych policji – informuje we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Obserwując, jakie dzieci przychodzą do nas na oddział, widzimy wyraźnie, że główne przyczyny takich prób to depresja, zaburzenia nastroju, bezsenność i napady lękowe – mówi Halina Flisiak-Antonijczuk, dyrektor wrocławskiego Centrum Neuropsychiatrii Neuromed.

 

Zwiększona ilość samobójstw jest efektem m.in. obostrzeń. Na to się nakłada akcja #zostańwdomu, która docelowa pozbawiła wielu ludzi tak potrzebnych dla zdrowia spacerów.

– Dbajmy o nasze zdrowie, uzupełniajmy niedobory, chodźmy na spacery, miejmy zdrową aktywność fizyczną, korzystajmy ze słońca, świeżego powietrza i najlepiej wyłączmy telewizory, z których nieustannie płynie propaganda strachu – mówił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Zbigniew Martyka.

– Biorąc pod uwagę koszty jakie jako społeczeństwo ponosimy, są one niewspółmierne do sytuacji związanej z Covid-19. Więzi rodzinne są porozrywane, są problemy psychiczne u osób starszych i dzieci. Firmy upadają, ludzie tracą dorobki życia – zauważa Michał Skrzydło, burmistrz Miasteczka Śląskiego.

 

 

źródło: PAP, Dziennik Gazeta Prawna, tarnogorski.info