Czesi otwierają granicę, ale nie dla mieszkańców Śląska

MZ Czech

Czeski rząd uznał woj. śląskie za obszar zagrożenia epidemiologicznego. Oznacza to, że jeśli ze Śląska będziesz chciał przejść przez granicę do Czech, będziesz musiał pokazać negatywny wynik testu na covid-19. 

Resort zdrowia zaznaczył na mapie strefy czerwone, zielone i pomarańczowe. W Polsce „czerwoną” strefą jest tylko woj. Śląskie.

Polacy wjeżdżający z tego regionu będą musieli pokazać negatywny wynik testu na koronawiurusa.

Ślązacy będą mogli przekraczać granicę z innych województw. 

 

„Europa zazieleniła się. Zaktualizowaliśmy tzw. Sygnalizację świetlną, która określa zasady powrotu do Czech. W większości krajów ryzyko zakażenia jest niskie. Czesi od 15,6. będą musieli wykazać negatywny wynik testu dopiero po przyjeździe z Portugalii, Szwecji i województwa śląskiego” – podaje na twitterze czeski minister zdrowia Adam Vojtěch.

„Kraje zielone to kraje bezpieczne, kraje pomarańczowe o średnim ryzyku zakażenia i kraje czerwone o wysokim ryzyku zakażenia. Obywatele Republiki Czeskiej i mieszkańcy Republiki Czeskiej mogą wracać do krajów oznaczonych na zielono i pomarańczowo bez ograniczeń podczas powrotu. Test kowidów będzie wymagany podczas podróży z krajów oznaczonych na czerwono. Obywatele i rezydenci krajów UE +, którzy należą do kategorii pomarańczowej i czerwonej, nadal będą podlegać warunkom wjazdu określonym przez środek ochronny Ministerstwa Zdrowia (np. Obywatele tych krajów nadal nie będą mogli podróżować do Czech w celach turystycznych). Warunki określone przez środek ochronny dotyczą podobnie obywateli Republiki Czeskiej, którzy zamieszkują w innym państwie członkowskim UE” – informuje czeski rząd.