Czy kurier musi wnieść paczkę na górę?

Materiał partnera

Czy kurier musi wnieść paczkę na górę?

Są różne metody dostarczania paczek. Najwygodniejsza forma to oczywiście przesyłka kurierska. Wybierając tę metodę nie trzeba nawet kiwnąć palcem. Jednak to tylko teoria. W praktyce zdarzają się sytuacje, że ktoś oczekuje od kuriera wniesienia na ostatnie piętro w bloku bardzo ciężkiej paczki. Gdy ten odmawia, mogą wyniknąć sytuacje konfliktowe, które nikomu nie są potrzebne. Czy kurier musi wnieść paczkę na górę? Jak wygląda to w praktyce? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Z tego tekstu poznasz odpowiedzi na pytania:

  • Czy kurier musi wnieść paczkę na górę?
  • Kiedy kurier może odmówić wniesienia paczki?
  • Jakie są kryteria i gdzie można je znaleźć?
  • Co można zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z paczką?
  • Kto może pomóc ci nadać paczkę kurierską?

Czy kurier może odmówić wniesienia paczki?

Zamawianie i nadawanie paczki kurierem słusznie kojarzy się z odbiorem i dostawą do domu. W końcu tym różni się to od chociażby odbioru w paczkomacie lub innym punkcie pocztowym. Nie zawsze jednak można oczekiwać, że kurier wniesie paczkę pod same drzwi. W określonych sytuacjach może on po prostu odmówić wniesienia przesyłki.
Dlatego zdecydowanie warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda ten proces. Pozwoli to uniknąć różnych niemiłych komplikacji. Znane są przecież takie przypadki, że ktoś pokłócił się kurierem lub zdecydował się złożyć reklamację i zwrócić zamówioną paczkę. Wiedząc, kiedy kurier może powiedzieć, że nie wniesie przesyłki, można w przyszłości uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji.

Kiedy kurier może nie wnieść paczki na górę?

W branży działają różne firmy kurierskie. Każda z nich ma trochę inne zasady, zapisane w swoim regulaminie. To przede wszystkim tam można znaleźć informacje o tym, kiedy kurier nie musi wnosić paczki do domu. Kryteria takie powinny być jasno określone. Głównym z nich jest oczywiście waga zamówionej przesyłki. Nie powinno się przecież oczekiwać, że kurier wniesie samodzielnie na czwarte piętro bardzo ciężkiej paczki. Nie musi on także wcale pomóc jej wnosić, gdy gabaryty przekraczają ustalone normy. W takiej sytuacji klient może oczywiście odmówić zejścia na dół po swoją paczkę, jednak będzie to oznaczało odmowę przyjęcia przesyłki, którą dostarczono zgodnie z zasadami. Nie jest więc zbyt dobre rozwiązanie.

W niektórych przypadkach można jednak wcześniej, wybierając sposób dostawy, zaznaczyć opcję dodatkowej pomocy przy wnoszeniu paczki. Wiąże się to z dodatkową opłatą, jednak dzięki temu można mieć pewność, że przesyłka znajdzie się w mieszkaniu, nawet gdy jest ono na czwartym piętrze lub wyżej. Inna opcja to po prostu wniesienie paczki wraz z kimś znajomym lub z członkiem rodziny.

Czy kurier musi wnieść paczkę na górę? Do ilu kilogramów?

Jaki jest próg wagowy? Cóż – jak już wcześniej wspomniano zasady mogą różnić się, zależnie od danej firmy kurierskiej. Ogólnie rzecz biorąc maksymalny próg wagowy to około 30 do 35 kilogramów. Powyżej tej wagi kurier nie ma już obowiązku ani wnieść paczki na górę, ani też przy tym pomagać. Oczywiście może zdarzyć się tak, że kurier zrobi to z własnej woli, jednak nie można tego od niego kategorycznie wymagać.
Co możesz zrobić, gdy już za późno na wybranie dodatkowej pomocy przy wnoszeniu paczki, a akurat żaden znajomy nie będzie mógł pomóc? Zawsze można spróbować ustalić to z kurierem telefonicznie.

Kto może pomóc ci odebrać lub nadać paczkę kurierem?

Chcesz nadać paczkę kurierem? Warto zrobić to przez stronę brokera kurierskiego, jak AlleKurier. Jest to wygodna platforma pozwalająca w przejrzysty i prosty sposób wysyłać przesyłki kurierskie na terenie całego kraju, a także poza nim. Każdy – klient biznesowy i indywidualny – może to zrobić wygodnie, szybko i bezpiecznie. Ceny za nadanie paczek niższe nawet do 70% w porównaniu do stron konkretnych kurierów kuszą!


Materiał partnera