Czy Polska dostarczy myśliwce Ukrainie? USA daje „zielone światło”

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken dał NATO zielone światło na dostarczenie Ukrainie myśliwców. 

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało w niedzielę, że kraje, które wykorzystują swoje lotniska do zaopatrywania Ukrainy w myśliwce, mogą być uważane za uczestników konfliktu.

Polska nie wyśle swoich myśliwców? 

„Polska może dostarczyć Ukrainie myśliwce MiG-29 i samoloty szturmowe Su-25, a w zamian otrzymać od USA myśliwce F-16” – podaje NEXTA powołując się na The Wall Street Journal.

„Niestety, rozpowszechniacie dezinformację, podając cytat z 27/02/22. Polska nie wyśle swoich myśliwców na Ukrainę i nie pozwoli na korzystanie ze swoich lotnisk. Znacząco pomagamy w wielu innych dziedzinach” – skomentował anglojęzyczny profil zarządzany przez KPRM.  To jednak było kilka godzin przed wypowiedzią sekretarza stanu USA.

 

Sławomir Mentzen komentuje, że domaganie się dziennikarzy i opinii publicznej zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą może skończyć się dla Polski bardzo źle.

„Co oznacza zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą? Samoloty NATO musiałyby strzelać do naruszających ten zakaz samolotów rosyjskich. Jak myślicie, czyje to byłyby samoloty i z których lotnisk by startowały? Z polskich lotnisk. A jak na gruncie prawa międzynarodowego traktowane jest udostępnienie swojego terytorium do ataku? Jak agresja. Innymi słowy, jest to domaganie się tego, żeby Polska napadła na mocarstwo atomowe, jakim jest Rosja” – napisał Mentzen, jeden z liderów Konfederacji.

Mentzen dostrzega zagrożenie, że reakcją Putina może być bombardowanie polskich miast.

„Jeżeli nasza interwencja lub groźba tej interwencji sprawi, że Putin przegra, wszyscy będą szczęśliwi. A jeżeli Putin się nie przestraszy, to bomby spadną na polskie, a nie na amerykańskie miasta” – dodaje.

„To Polska poniesie największe straty, jeżeli dojdzie do wojny Rosji z NATO. NATO będzie nam przysyłać broń, może nawet jakichś żołnierzy, wszyscy będą się bulwersować, Polska zgarnie tyle pochwał ile teraz Ukraina, ale to my będziemy walczyć, to nasze miasta będą niszczone, to Polacy będą ginąć” – twierdzi Sławomir Mentzen.

źródło: Sławomir Mentzen/Facebook, Twitter