Dni Lublińca odwołane. Mieszkańcy wściekli na burmistrza. „To decyzja polityczna”

Dni Lublińca fot. MDK Lubliniec

W tym roku nie będzie Dni Lublińca. Samorząd szuka oszczędności. Niektórzy twierdzą jednak, że to zagrywka polityczna aby „zohydzić wizerunek pisiorów.” 

Informacja o odwołaniu święta miasta poruszyła wielu mieszkańców. Burmistrz Edward Maniura tłumaczy jednak, że w budżecie brakuje 7 mln złotych na oświatę, a impreza kosztowałby przynajmniej 500 tysięcy złotych.

Burmistrz tłumaczy 

– Decyzja, którą podjąłem była bardzo trudna. Po analizie możliwości finansowej miasta i Miejskiego Domu Kultury, który stwierdził, że na organizację Dni Lublińca potrzebowałby co najmniej 500 tys. zł, uznałem, że nie jesteśmy w stanie takiego wydatku w tym roku ponieść – tłumaczy burmistrz Lublińca.

– Tylko w oświacie, do końca roku brakuje nam 7 mln zł. Wynika to z podwyżek, które są zaplanowane w oświacie od 1 września 2023 roku. Chcemy realizować dalej inwestycje, nie podjęliśmy decyzji o wstrzymaniu inwestycji, które były zaplanowane. Proszę przyjąć ze zrozumienie tę decyzję  – dodał.

„Decyzja polityczna” 

„Rezygnacja z tegorocznych Dni Lublińca, podobnie jak w przypadku zimowej rezygnacji z lodowiska, to ewidentna decyzja polityczna. Tutejsza władza, odbierając lokalnej społeczności największe atrakcje, robi wszystko aby w związku z nadciągającymi wyborami zohydzić wizerunek rządzących Pisiorów – podpierając się inflacją, drożyzną i mniejszymi wpływami do budżetu” – napisał w mediach społecznościowych Julian Werner, radny powiatu lublinieckiego

„W 2023 roku planowane dochody Miasta Lublińca mają wynieść ponad 126 milionów złotych (w roku 2022 zaplanowano 118 mln). Dla porównania, analogiczne dochody Olesna 2023 wyliczono na ponad 83 miliony. Gwiazdą trzydniowych Dni Olesna (28-30 lipca) będzie „Cleo”. W Oleśnie wystąpi również znany Kabaret „Czesuaf”, a na tutejszej promenadzie zaprezentuje się aż pięć okolicznych orkiestr dętych – co stanowić będzie dla nich świetną okazję do promocji” – dodaje radny Werner.

Burmistrz Maniura zapowiedział jednak, że w drugi weekend września, ma odbyć się koncert na zakończenie lata. Ma być to rekompensata za brak Dni Lublińca.

Dni Lublińca fot. MDK Lubliniec

 

źródło: Media Społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek