Donald Trump wycofuje USA z WHO

Donald Trump na zdjęciu siedzi przy biurku,
fot. screen X
REKLAMA

Prezydent Donald Trump rozpoczął swoją drugą kadencję po przerwie od podpisania ośmiu rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych tuż po swoim inauguracyjnym przemówieniu. Resztę planuje parafować w najbliższych dniach. Wśród pierwszych decyzji znalazły się między innymi wycofanie USA zarówno z Paryskiego Porozumienia Klimatycznego, jak i WHO.

Jedną z najgłośniejszych decyzji prezydenta Donalda Trumpa w pierwszych godzinach urzędowania jest ogłoszenie wycofania Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Trump zarzucił WHO niezdolność do skutecznego zarządzania globalnymi kryzysami zdrowotnymi, w tym pandemią COVID-19, oraz brak niezależności od państw członkowskich. Podkreślił również, że USA ponoszą nieproporcjonalnie wysokie koszty finansowe w porównaniu do innych krajów, takich jak Chiny.

To nie pierwsza próba wyjścia USA z WHO podjęta przez Trumpa. W 2020 roku prezydent oskarżył organizację o wspieranie Chin i blokowanie działań zmierzających do ustalenia prawdy o początkach pandemii. Wówczas jego decyzja została cofnięta przez Joe Bidena w pierwszych dniach jego prezydentury. Tym razem Trump wydaje się zdeterminowany, aby doprowadzić sprawę do końca.

REKLAMA

„Nadchodzą zmiany” 

„Nadchodzą zmiany! Są tacy, którzy się nie boją. Nowo zaprzysiężony prezydent USA Pan Donald Trump podpisał właśnie rozporządzenie, które formalnie wycofuje Stany Zjednoczone ze skompromitowanej i przesiąkniętej lobby farmaceutycznym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)! Czas na Polskę! Tymczasem, polskie Ministerstwo Zdrowia broni WHO jak strażnik świtu przed cieniem nocy” – napisał na platformie X Grzegorz Płaczek, poseł Konfederacji.

źródło: Media społecznościowe

REKLAMA