Dworczyk otrzymał statuetkę Hipokratesa. „Za działania w pierwszych miesiącach pandemii”

fot. Michał Dworczyk/Twitter

Szef KPRM Michał Dworczyk otrzymał w czwartek statuetkę Hipokratesa. Jest to nagroda Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej. Powód wręczenia nagrody dla wielu może być niezrozumiały.

„Wczoraj odebrałem nagrodę Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej – statuetkę Hipokratesa – za działania Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w pierwszych miesiącach pandemii” – napisał minister Michał Dworczyk w mediach społecznościowych. 

Nie wiem dokładnie za jakie działania Dworczyk otrzymał nagrodę, jednak podczas pandemii dochodziło do wielu absurdalnych decyzji. Chyba każdy pamięta zamknięte lasy, siłownie oraz policyjne naloty na restauracje. Absurdów pandemicznych było mnóstwo. Dajmy na przykład zakaz wychodzenia na świeże powietrze. Wielu seniorów cieszy się dobrym zdrowiem m.in. dlatego, że korzystają właśnie ze spacerów, często w lesie. Ponadto tajemnicą nie jest, że obcowanie z naturą działa kojąco na psychikę. Tymczasem rząd PiS zakazywał wręcz postaw prozdrowotnych. O zamkniętych przychodniach dla chorych najlepiej byłoby nie wspominać.

„Hipokrates się w grobie przewraca” 

„Hipokrates się w grobie przewraca. Jego maksyma „po pierwsze nie szkodzić” (primum non nocere), została postawiona na głowie przez szefa KPRM. W nagrodę historyk Dworczyk otrzymał statuetkę Hipokratesa. To naplucie w twarz rodzinom 200.000 niepotrzebnie zmarłych Polaków” – skomentowała nagrodę fundacja Ordo Medicus.

 

Dziś polityczni decydenci, którzy pośrednio lub bezpośrednio podpisywali się pod absurdalnymi decyzjami, otrzymują nagrody. Całkiem nie tak dawno minister zdrowia Adam Niedzielski otrzymał nagrodę „Wizjonerów Zdrowia” jednego z poczytnych tygodników. Według MZ Niedzielski otrzymał nagrodę „za dbałość o jakość w ochronie zdrowia oraz promowanie działań i zachowań prozdrowotnych” 

„Ta nagroda nie poprawi mrocznego wizerunku Adama Niedzielskiego. Rekordowa na tle Europy liczba nadmiarowych zgonów z powodu ograniczeń w dostępie do ochrony zdrowia, setki tysięcy ludzkich dramatów – trudno zapomnieć, jeszcze trudniej wybaczyć” – skomentował nagrodę dla szefa resortu zdrowia dr Piotr Witczak,

„Dzisiaj kompromitacja staje się powodem do nagrody” – skomentował Rafał Piech, samorządowiec ze Śląska.