Bieda gorsza od koronawirusa? Dzieci już teraz zaczynają chodzić głodne

Zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay.com

Z powodu rządowych ograniczeń, tylko w marcu złożono prawie 58 tys. wniosków o zawieszenie i likwidację działalności gospodarczej. A to niestety dopiero początek.

Czy nadciąga bieda i bezrobocie? Taki scenariusz jest bardzo możliwy. Wielu Polaków żyje od wypłaty do wypłaty, wielu z nich już teraz straciło pracę, a pracodawcy, którzy przetrwają ten ciężki czas, zapowiadają obniżanie wynagrodzeń.

Do wiceprezydenta Piekar Śląskich napisał mieszkaniec, który zwrócił uwagę na problem, o którym praktycznie się nie mówi.

 

Dzieci zaczynają chodzić głodne.

„Pan Jan stał w kolejce przed sklepem, kiedy podeszło do niego dziecko i poprosiło, czy nie mógłby kupić czegoś do jedzenia. Fajnie, bo trafiło na gościa, który nie tylko zostawił dzieciaka samemu sobie, ale zadał kilka pytań pomocniczych.

Stąd dowiedział się, że w normalnym czasie dzieciak korzystał z pomocy ochronki a dzisiaj ochronki, wszystkie świetlice są nieczynne, więc dziecko nie ma dostępu do tego, co pozwalało mu przetrwać.

Bo proszę państwa, nie wszyscy mamy idealne rodziny, nie wszyscy żyjemy w idealnych warunkach i okazuje się, że dzisiaj w czasie koronawirusa, kiedy zadbaliśmy o bardzo wiele różnych rzeczy, trochę zapomnieliśmy o tym, że cała masa tej pomocy instytucjonalnej, którą świadczymy my, różnego rodzaju organizacje, chwilowo nie działa.

Wszyscy tak trochę założyliśmy, że jeśli dzieciaki są w domach, no to są z rodzicami i na pewno dzieje się dobrze i wszystko jest zabezpieczone, a okazuje się, przynajmniej wynika to z tego jednego pojedynczego przypadku i nawet gdyby to był tylko ten jeden przypadek, to warto byłoby się tym zainteresować, że to wszystko nie jest tak do końca” – mówił Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

Wiceprezydent zaznaczył, że od czasu kiedy jest wypłacane 500+, dzieciaków w potrzebie jest znacznie mniej. Dodał jednak, że obecna sytuacja związana z koronawirusem, może wiele zmienić.

„Rozejrzyjmy się wokół siebie, zobaczmy czy nie ma dzieciaków, które potrzebują naszej pomocy, czy nie ma kogoś, komu możemy pomóc” – zaapelował i zapowiedział wsparcie miasta.

Wypowiedź włodarza poniżej.

 

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK 

 

 

źródło: facebook/Krzysztof Turzański, tarnogorski.info, gazetawroclawska.pl