Ewakuacja mieszkańców. W Ptakowicach znaleziono pocisk artyleryjski

Wczoraj służby przeprowadziły działania ewakuacyjne ludności zamieszkującej w promieniu 500 metrów od miejsca znalezienia pocisku artyleryjskiego. Pocisk znaleziono w Ptakowicach (gm. Zbrosławice). 

Na terenie powiatu tarnogórskiego bardzo często znajdowane są niewybuchy z czasów wojny. Pomimo tego, że przez kilkadziesiąt lat leżą w ziemi, nie straciły swoich zdolności bojowych i w związku z tym stanowią śmiertelne zagrożenie.

Na przedmiot przypominający pocisk artyleryjski natrafił właściciel nowo nabytej posesji w Ptakowicach (gm. Zbrosławice). Mężczyzna znalazł niewybuch w stercie gruzu, podczas wykonywania prac porządkowych. Skierowany na miejsce patrol grupy Minersko-Pirotechnicznej z Tarnowskich Gór potwierdził obawy mężczyzny.

To niebezpieczne znalezisko niestety zagrażało mieszkańcom okolicznych budynków, w związku z tym podjęta została decyzja o ich ewakuacji. Wyłączono również z ruchu część najbliższej ulicy. Łącznie ewakuowanych zostało 26 osób, z których część trafiła do swoich bliskich, a pozostali do świetlicy w Wieszowie.

Po ewakuacji niewybuch został zdetonowany.

Dzisiaj od samego rana policjanci dalej prowadzili czynności w miejscu znalezienia niewybuchu. Stróże prawa sprawdzali teren przy wykorzystaniu wykrywaczy metalu oraz psów służbowych przeszkolonych do ujawniania materiałów wybuchowych. Mundurowi nie znaleźli innych niebezpiecznych przedmiotów, więc działania zostały zakończone.

źródło: KPP Tarnowskie Góry