Pfizer i Moderna. Nowe ostrzeżenie dotyczące szczepień. „Zapalenie mięśnia sercowego”

fot. UM Tarnowskie Góry | screen Facebook

Amerykańska agencja FDA dodała w piątek ostrzeżenie do szczepionek na COVID-19 firmy Moderna i Pfizer-BioNTech.

Jak podaje Reuters, według stanu na 11 czerwca ponad 1200 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia zostało zgłoszonych do amerykańskiego systemu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych z około 300 milionów podanych dawek szczepionki mRNA.

„Przypadki wydają się być znacznie wyższe u mężczyzn i tydzień po drugiej dawce szczepionki. CDC zidentyfikowało 309 hospitalizacji z powodu zapalenia serca u osób poniżej 30 roku życia, z czego 295 zostało wypisanych do domu” – informuje Reuters.

 

„Monitorujemy bezpieczeństwo szczepionek” 

– W ramach naszego zobowiązania do czujnego monitorowania bezpieczeństwa szczepionki na COVID-19, FDA poinformowała opinię publiczną o bieżącej ocenie raportów o zdarzeniach niepożądanych zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu szczepionkami Moderna i Pfizer-BioNTech – czytamy na Twitterze amerykańskiego regulatora.

Na stronie amerykańskiej agencji żywności i leków (FDA) możemy przeczytać, że „osoby zaszczepione powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli po szczepieniu odczuwają ból w klatce piersiowej, duszność lub uczucie szybkiego bicia, trzepotania lub łomotania serca.”

źródło: www.reuters.com fda.gov