Gliwice. Odgłosy z naczepy zaniepokoiły kierowcę. Miały tam być tylko rowery

fot. Śląska Straż Graniczna

W minionym tygodniu straż graniczna zatrzymała w Gliwicach siedmiu Afgańczyków, którzy ukryci w naczepie tira, nielegalnie przekroczyli granicę z Czech do Polski.

– Kierowcę tira, obywatela Rumunii, zaniepokoiły odgłosy dobiegające z naczepy, po tym jak wjechał na teren jednej z gliwickich firm. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu – mówi Katarzyna Jesionowska, rzecznik prasowy śląskiej SG.

 

Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, iż trójka z nich jest w wieku poniżej 17 lat.

W trakcie dalszych czynności wyjaśniających ustalono afgańskie obywatelstwo mężczyzn oraz ich dane osobowe. Ponadto okazało się, że sześciu z nich złożyło wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii. Wobec wszystkich wszczęto postepowanie karne – dodaje rzeczniczka.

Cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 2 i 3 lat. Trwają działania, aby przekazać cudzoziemców do Rumunii.  Do tego czasu będą przebywać w strzeżonych ośrodkach.

 

 

 

źródło/foto: Śląska Straż Graniczna