Gmina Świerklaniec planuje kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego

fot. UG Świerklaniec

Gmina Świerklaniec planuje wymianę oświetlenia ulicznego na oprawy energooszczędne typu LED. Wymienionych zostanie łącznie 1649 opraw. Prace rozpoczną się w sobotę.

Władze gminy chwalą się, że będą pierwszą gminą w powiecie tarnogórskim, która przeprowadzi kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego. Niemniej jednak, brak informacji o kosztach inwestycji i jej źródłach wywołuje pewne pytania, zwłaszcza że gmina jest jedną z najbardziej zadłużonych w regionie.

„Koszt inwestycji i czas jej zwrotu, poproszę o dokładne wyliczenia, które gmina przed tą inwestycją zapewne zrobiła. Jeśli będzie tańsze oświetlenie w gminie, które zabiera pewną część budżetu, jaką dowiemy się z kosztorysu o który poprosiłem, to podatki dla mieszkańców zostaną o ten procent pomniejszone mam rację?” – napisał na profilu urzędu jeden z komentujących.

– Dzięki umowie zawartej z firmą Tauron Nowe Technologie wymienione zostaną wszystkie stare lampy na terenie gminy. Niższe zużycie energii elektrycznej oznacza dla gminy także znaczne oszczędności. Nie bez znaczenia jest też kwestia estetyczna, bo nowe lampy świecące światłem o jednolitej barwie poprawią również wygląd naszych ulic po zmroku – czytamy na stronie świerklanieckiego magistratu.

Prace związane z wymianą opraw rozpoczną się 4 marca równolegle w miejscowości Orzech i Świerklaniec. Następnie od 11 marca planowane jest rozpoczęcie prac w Nakle Śląskim, a w dalszej kolejności w Nowym Chechle.

Do tematu będziemy wracać.

źródło: UM Świerklaniec
Oprac. Łukasz Dudek