Horban: Być może szczepienia przeciw Covid-19 będą obowiązkowe

fot. Krystian Maj/KPRM

Z kręgów rządowych docierają do opinii publicznej pierwsze informacje, że szczepionki przeciw Covid-19 mogą być obowiązkowe. 

Takiego rozwiązania nie wyklucza główny doradca premiera prof. Andrzej Horban.

– Jeżeli inne metody zawiodą, to oczywiście tak. To w zasadzie nie jest takie proste przełożenie obowiązkowe-nieobowiązkowe. Obowiązkowo oznacza to, że koszty szczepień pokrywa państwo i uruchamia takie, czy nie inne środki nacisku, jeśli obywatel się nie zaszczepi. Pierwszą część tego warunku mamy już spełnioną, ponieważ koszty szczepienia są pokryte przez państwo, przez nas, podatników – mówił Horban w TVN24.

 

Doradca premiera wspomina o środkach nacisku

Co to może oznaczać w praktyce? Czy osoba niezaszczepiona będzie wykluczona na margines społeczny? Czy przypadkiem doradca premiera Morawieckiego nie posunął się za daleko z takimi słowami?

Wiele wskazuje na to, że czym bliżej wakacji, tym będzie mniej chętnych na szczepienie. Tak już się dzieje, nie tylko w Polsce.

100 dolarów jeśli się zaszczepisz 

W jednym ze stanów w USA, każdy mieszkaniec w wieku 16-35 lat może otrzymać obligacje oszczędnościowe o wartości 100 dolarów. Wystarczy, że się zaszczepi.

Czy rząd może wpaść na pomysł 200+ dla zaszczepionego?

 

 

źródło: TVN24