Inflacja w Polsce bije kolejne rekordy. W październiku wyniosła prawie 7%

Zdjęcie ilustracyjne fot. Policja

Inflacja CPI w październiku w Polsce wyniosła 6,8% – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że ceny towarów i usług rosną w rekordowym tempie a papierowy pieniądz traci na wartości. 

„W październiku 2021 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg. szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do października 2020 r. o 6,8% (wskaźnik cen 106,8), a w stosunku do września 2021 r. wzrosły o 1,0% (wskaźnik cen 101,0)” – wylicza GUS. 

Eksperci komentują

„Inflacja w październiku wzrosła z 5,9% do 6,8%. Żywność +0,5% m/m, energia +3% m/m, paliwa +3,1% m/m. Prawie idealne trafienie. Wygląda na to, że zaważyły zaokrąglenia. Bazowa rośnie 4,2% -> 4,5%. 7-8% na początku 2022 roku w zasadzie pewne. Podwyżka stóp w listopadzie też” – napisali ekonomiści mBank Research.

„Wzrost cen nabiera tempa. W październiku inflacja CPI wzrosła do 6,8% r/r, po raz kolejny w tym roku przebijając konsensus. Drożeje energia (paliwa, nośniki energii) oraz żywność. Rośnie także inflacja bazowa. RPP będzie kontynuować cykl. W najbliższą środę kolejna podwyżka stóp” – napisali eksperci z Analizy Pekao.

Stopy procentowe w górę? 

„Kolejny, mocny wzrost inflacji (znowu bardziej od rynkowych prognoz) zwiększa ryzyko odkotwiczenia się oczekiwań inflacyjnych i wystąpienia spirali cenowo-płacowej. Uważamy, że na posiedzeniu 3 listopada RPP podwyższy stopy procentowe NBP o 50pb i to nie będzie koniec cyklu” – twierdzą ekonomiści z profilu PKO Research.

– Dzisiaj 6.8%, niebawem inflacja 12% a realna 35% – komentuje Cezary Graf, znany w internecie doradca majątkowy.