Japonia. Kolejny milion szczepionek Moderny wycofany. Obca substancja może być metalem

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Japonia wycofała tymczasowo z użycia kolejny milion szczepionek na COVID-19 koncernu Moderna z powodu wykrycia w kolejnych partiach „obcych substancji”. Dwie osoby, zaszczepione szczepionkami z wycofanych z użycia partii, zmarły – informuje Rzeczpospolita powołując się na Reuters. 

Przyczyny śmierci zaszczepionych jak dotąd nie ustalono. Nie jest więc potwierdzone, czy zgony były spowodowane zanieczyszczonym preparatem.

„Maleńkie kawałki metalu” 

– Uważa się, że obca substancja wykryta w dziesiątkach fiolek szczepionki COVID-19 firmy Moderna w Japonii, to maleńkie kawałki metalu – donosi portal The Japan Times.

– Uważa się, że zanieczyszczenie znalezione w partii dostarczonej do Japonii jest cząstką metaliczną, poinformował japoński nadawca publiczny NHK, powołując się na źródła w ministerstwie zdrowia – podaje Reuters.

W minionym tygodniu informowaliśmy, że w Japonii wycofano ponad 1,6 mln dawek szczepionki Moderna z powodu zanieczyszczenia. W ampułkach wykryto obce substancje.  Media podawały wtedy, że zanieczyszczenia mogło dojść na linii produkcyjnej w Hiszpanii.

ZOBACZ: Skażenie szczepionek. Japonia wstrzymuje 1,6 mln dawek

– Moderna dostarczyła do tej pory do Unii Europejskiej ponad 70 milionów dawek szczepionki COVID-19, wynika z publicznych danych UE. Firma ma dwa kontrakty z 27 krajami na dostawę 460 milionów szczepionek – wyliczał Reuters.

EMA prowadzi dochodzenie w tej sprawie

„Japoński resort zdrowia komunikował, że do zanieczyszczenia mogło dojść przez nieprawidłowe pobieranie dawki szczepionki do strzykawki, gdzie uszkodzono część zamknięcia fiolki. Sprawa jest badana i w drodze ostrożności wycofano tymczasowo niektóre partie dawek” – komentuje w mediach społecznościowych rządowy profil #SzczepimySię

Twitter

 

źródło: www.japantimes.co.jp rp.pl, reuters.com