Kolejny samorząd w powiecie tarnogórskim będzie wyłączać oświetlenie uliczne

fot. tarnogorski

W Miasteczku Śląskim będą wyłączać na kilka godzin oświetlenie uliczne. Są pierwsze krytyczne komentarze mieszkańców. Samorząd tłumaczy, że decyzja została podjęta, ponieważ drastycznie wzrosła cena energii elektrycznej. 

Miasteczkowski samorząd poinformował, że od teraz w godzinach nocnych nastąpi zmiana funkcjonowania oświetlenia ulicznego, polegająca na ograniczeniu czasowym świecenia lamp ulicznych.

„Od godziny 0:00 oświetlenie uliczne będzie wyłączało się poszczególnymi obwodami sieci elektroenergetycznej i do godz. 4:00 oświetlenie uliczne w gminie będzie wyłączone” – informuje magistrat.

Od godziny 4:00 oświetlenie będzie ponownie włączone i będzie świecić przez kilkadziesiąt minut do świtu.

– Zakup energii elektrycznej dla naszej gminy od 2010 roku jest przeprowadzany cyklicznie w formie przetargu nieograniczonego. Cena zakupowa energii elektrycznej obowiązująca do końca 2022 roku wynosiła 288,19 zł netto/MWh. W chwili obecnej cena rynkowa zakupu energii elektrycznej dla gminy w 2023 roku zaoferowana przez przedsiębiorstwo energetyczne w przetargu nieograniczonym wyniosła 1.864,80 zł netto/MWh, to oznacza wzrost o prawie 650% – czytamy na stronie urzędu.

„Zgodnie z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku cena energii elektrycznej została „zamrożona” i wynosi dla samorządów 785,00 zł netto/MWh, co w porównaniu do ceny z roku 2022 r. oznacza wzrost o ponad 270%” – wyliczają urzędnicy.

Na to wszystko nakłada się brak tarczy antyinflacyjnej, która przestała obowiązywać na początku roku. Stawka podatku VAT z 5 proc. wróciła do 23 proc.

„Działania proekologiczne”

„Ponadto ograniczając zużycie energii elektrycznej nasza Gmina wpisuje się w działania proekologiczne polegające na zmniejszeniu zużycia gazów cieplarnianych powstałych z procesów wytworzenia energii elektrycznej w skali ogólnokrajowej i europejskiej” – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Miasteczku Śląskim.

Urzędnicy przekonują, że chcą w porozumieniu z przedsiębiorstwem Tauron w najbliższym czasie zmodernizować oświetlenie uliczne na energooszczędne LED. W tym miejscu należy zauważyć, że wiele gmin myśli teraz o modernizacji oświetlenia, więc tego typu inwestycje mogą zostać zrealizowane w dalekiej przyszłości.

Mieszkańcy komentują 

„Wracasz do domu po północy albo wychodzi przed 4 rano… to zabierz latarkę” – napisał na Facebooku radny Roman Boino.

„Może każdy mieszkaniec gminy dostanie w prezencie lampę naftową” – skomentowała jedna z mieszkanek.

 

 

 

źródło: UM Miasteczko Śląskie, Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek