Ważny komunikat biskupa gliwickiego do duchownych

fot. Bazylika św. Wojciecha w Mikołowie/facebook

Biskup Gliwicki Jan Kopiec wydał komunikat do duchownych katolickich w związku z wprowadzeniem nowych zasad epidemicznych. 

Biskup zwraca się z prośbą „o bardzo poważne potraktowanie i przestrzeganie wprowadzanych zasad bezpieczeństwa w duchu solidarności i wzajemnej odpowiedzialności za zdrowie” – czytamy w komunikacie.

Duchowny prosi, by zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie limitu wiernych oraz zachować dystans społeczny 1,5 m.

Przypomnijmy, że od 27 marca w kościołach na 1 osobę musi przypadać 20 m2 powierzchni.

Komunia święta 

„Proszę także by ze szczególną odpowiedzialnością podejść do udzielania Komunii Świętej, dezynfekując dłonie zarówno bezpośrednio przed, jak i po jej udzielaniu oraz wyraźnie oddzielając osoby przyjmujące Komunię do ust od tych, którzy przyjmują ją na rękę” – dodaje biskup Jan Kopiec.

Pełny komunikat do duszpasterzy w związku z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego poniżej. 


Czcigodni Księża,

W ostatnim czasie dociera do nas coraz więcej niepokojących informacji związanych z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w naszym kraju. Obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń i związane z nim rosnące obłożenie szpitali, a także, co najistotniejsze, coraz większą liczbę zgonów. Sytuacja, z którą obecnie się mierzymy, wymaga od nas podjęcia zdecydowanych działań. Od soboty 27 marca 2021 roku wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązywać będą także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Zwracam się zatem do Czcigodnych Duszpasterzy z gorącą prośbą o bardzo poważne potraktowanie i przestrzeganie wprowadzanych zasad bezpieczeństwa w duchu solidarności i wzajemnej odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz innych. Pragnę podkreślić to, co zostało wyrażone we wspólnym komunikacie Ministra Zdrowia i Sekretarza Generalnego KEP z dnia 24 marca 2021 roku oraz podczas konferencji prasowej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2021 roku, że troska o zdrowie i życie jest wyrazem naszej solidarności społecznej oraz wypełniania nauki Kościoła katolickiego.

Dlatego proszę, by zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie limitu wiernych w obiektach kultu religijnego. Od dnia 27 marca 2021 roku w świątyniach na 1 osobę musi przypadać 20 m2 powierzchni. Nadto należy zachowywać dystans 1,5 m od innych osób oraz zakrywać usta i nos. Proszę także by ze szczególną odpowiedzialnością podejść do udzielania Komunii Świętej, dezynfekując dłonie zarówno bezpośrednio przed, jak i po jej udzielaniu oraz wyraźnie oddzielając osoby przyjmujące Komunię do ust od tych, którzy przyjmują ją na rękę.

Jedynie nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie zasad w duchu solidarności uchroni nas przed niebezpieczeństwem wzrostu liczby zakażeń. Drogich Duszpasterzy, na których spoczywa odpowiedzialność zarówno za życie wieczne, jak i zdrowie, i doczesne życie wiernych nawiedzających świątynie, proszę by swą postawą dawali przykład troski i solidarności w tym czasie. Niech zbliżająca się Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przyniesie nam nadzieję, że odradzające się Życie po raz kolejny przezwycięży mroki śmierci.”

Jan Kopiec

Biskup Gliwicki