Litwa wprowadza stan wyjątkowy w związku z działaniami Rosji

Pixabay

W związku z działaniami Rosji na Ukrainie, litewski rząd zdecydował wprowadzić stan wyjątkowy. Jak podają media, dzisiaj na posiedzeniu nadzwyczajnym ma zostać podpisany dekret o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. 

Czy w Polsce również zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? Na chwilę obecną takich sygnałów nie ma, jednak nie jest to wykluczone.

W województwie podkarpackim i lubelskim zostaną uruchomione punkty recepcyjne na ewentualne przyjęcie uchodźców.

„Od tygodni przygotowywaliśmy się na różne warianty rozwoju sytuacji, w tym na ew. przyjęcie uchodźców z Ukrainy na wypadek konfliktu zbrojnego większej skali. W województwie podkarpackim i lubelskim uruchamiamy punkty recepcyjne” – przekazał za pośrednictwem Twittera Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

Szczegóły mają zostać przedstawione na konferencji prasowej o godz. 12:30.

Wojsko w stanie podwyższonej gotowości 

„Wojsko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych” – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W środę prezydenci Polski i Litwy złożyli wizytę w Kijowie i spotkali się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na znak solidarności z Ukrainą.

źródło: Twitter, Media