Nowy wiceszef spraw zagranicznych Ukrainy. Bronił Banderę

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Andrij Melnyk został nowym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Wcześniej pełnił funkcję ambasadora w Niemczech. Dla wielu osób w Polsce jest to niezrozumiałe, ponieważ Melnyk bronił zbrodniarza Banderę. 

„Polskie władze zabiegały żeby to się nie stało. Temat był przedmiotem rozmów Warszawa-Kijów. Czyli porażka” – skomentował doniesienia Krzysztof Bosak, jeden z liderów Konfederacji.

„Andrij Melnyk, który niedawno bronił ludobójcę Polaków Stepana Banderę, został nowym szefem ukraińskiego MSZ. Gdzie jest reakcja polskich władz?” – napisał w sobotę poseł Konrad Berkowicz. 

Na to Melnyk odpowiedział: 

„Dziękuję za życzliwe pozdrowienia z okazji mojej nominacji, drogi polski sąsiedzie. Powodzenia.”

„Negacjonista rzezi wołyńskiej i gloryfikator UPA, Andrij Melnyk, został wiceministrem ukraińskiego MSZ. Jakby ktoś Polakom napluł w twarz” – napisał Piotr Zduńczyk, działach Ruchu Narodowego.

 

Warto przypomnieć kontrowersyjne słowa Melnyka na temat Bandery. W ostatnich dniach czerwca komentował historyczne spory Polski i Ukrainy. Dziennikarz zapytał Melnyka o masakrę polskiej ludności. Dyplomata tłumaczył, że w tamtym czasie dochodziło zarówno do masakr Polaków, jak i Ukraińców.

– To była wojna – stwierdził.

 

źródło: Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek