Sośnierz do kolegów z Konfederacji: Jest jeszcze czas, żeby się opamiętać

W środowisku związanym z Konfederacją są duże tarcia. Największe kontrowersje budzą prawybory, które zostały zorganizowane przez nowego prezesa partii KORWiN (aktualnie Nowa Nadzieja) Sławomira Mentzena. Ostatnie prawybory w Legnicy zakończyły się awanturą i oskarżeniami o oszustwo. Sytuacja była tak napięta, że prawie doszło do rękoczynów. Na temat sytuacji w Konfederacji rozmawialiśmy z posłem Dobromirem Sośnierzem. 

Redakcja: Co się wydarzyło w Legnicy?

Dobromir Sośnierz: Doszło do nieprawidłowości na kilku etapach, a zwłaszcza przy liczeniu głosów. Już wcześniej były wątpliwości, co do kart, których nie przeliczono na początku. Zwracam uwagę, że we wszystkich zjazdach prawyborczych, jest jeden wspólny mankament. Partia nie podaje wcześniej, ile jest osób uprawionych do głosownia. Dopiero się to okazuje przy ogłoszeniu wyników. Tam już wcześniej nie było wiadomo, czy te karty nie są jakieś znaczone.
Prawybory uczciwe jak w Rosji? 
Nie pozwolono przeliczyć kart, potem przy liczeniu głosów obserwatorom kazano zachować kilkumetrowy odstęp. Wynik był bardzo na styk, pan Iwaszkiewicz wygrał jednym lub dwoma głosami. W związku z tym pojawiły się słuszne wątpliwości, czy to jest dobrze policzone. Gdyby coś takiego wydarzyło się w normalnych wyborach, to takie wybory przez nikogo na świecie, by nie były uznane. Gdyby to w Rosji, czy Łukaszenko coś takiego zrobił, to byśmy się śmiali z tego, że to oczywiste fałszerstwo.
Czy został uruchomiony tzw. system podprogowy 4,9%?
Mam nadzieję, że nie. Na szczęście jest jeszcze trochę czasu do wyborów. Jest jeszcze czas, żeby się opamiętać i zwrócić to co było umówione Wolnościowcom. Zachęcam do tego, żeby wrócić do pracy nad dobrym wynikiem, zamiast kopać się pod stołem
Za kilka dni odbędą się prawybory w Katowicach. Czy Grzegorz Płaczek ma szansę w tej nierównej walce?
Wydaje mi się, że tak. To znowu jest kwestia autobusów, z tym że tym razem Ruch Narodowy jest po drugiej stronie niż partia KORWiN. Ruch Narodowy nie akceptuje Tomasza Brzeziny jako kandydata, ze względu na jego wypowiedzi proaborcyjne. Myślę , że Grzegorz Płaczek ma szansę.

Więcej poniżej 

Awantura na prawyborach w Legnicy 

źródło: tarnogorski
Oprac. Łukasz Dudek