Mentzen: W Chorwacji i Estonii, gaz będzie podlegał pod 5% VAT, bo UE na to pozwala

fot. Sławomir Mentzen | screen Facebook

Politycy Konfederacji alarmują, że rząd w środku sezonu grzewczego przywraca stawkę 23% VAT na gaz, choć Unia Europejska wymaga, aby stawka była nie mniejsza jak 5%.

„Rząd od 1 stycznia, w środku sezonu grzewczego, przywraca stawkę 23% VAT na gaz. W Chorwacji i Estonii, gaz będzie podlegał pod 5% VAT, bo UE na to pozwala. PiS chce, żeby gaz był drogi. Potrzebujemy tarczy antyrządowej, która ochroni nas przed Morawieckim i jego ludźmi” – napisał w niedzielę na Twitterze lider partii Nowa Nadzieja.

Zamrożą ceny? 

Od 1 stycznia 2023 ma przestać obowiązywać „Tarcza Antyinflacyjna”, która obniżyła stawkę VAT między innymi na paliwo, energię oraz gaz. Rząd planuje jednak zamrożenie cen gazu dla wybranych odbiorców. Zamrożenie cen gazu ma dotyczyć odbiorców indywidualnych, odbiorców wrażliwych (szkoły, szpitale) oraz instytucji użyteczności publicznej. Zamrożona ma zostać również stawka opłat dystrybucyjnych.

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje do końca 2022 roku. Zakłada ona:

  • 8% VAT na paliwa

  • 0% VAT na gaz, nawozy oraz wybrane podstawowe produkty żywnościowe.

W pierwszy dniach listopada premier Mateusz Morawiecki mówił, że zmiany są konieczne, ponieważ na utrzymywanie niektórych rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych kończy się zgoda Komisji Europejskiej. Zerowa stawka VAT ma zostać utrzymana na żywność.  W środę został opublikowany w tej sprawie projekt rozporządzenia.

 

źródło: Media społecznościowe
Oprac. Łukasz Dudek