Miasteczko Śląskie w faktach TVN24. Rakotwórcza ziemia pod oknami mieszkańców [WIDEO]

Telewizja TVN24 w dzisiejszym popołudniowym wydaniu Faktów wyemitowała reportaż z Miasteczka Śląskiego. 

Toksyczna ziemia z huty pod oknami mieszkańców.

O skandalicznym procederze informujemy od kilku dni. Sprawą zajęła się jedna z największych telewizji w Polsce.

 

Nagranie możecie zobaczyć tutaj: fakty.tvn24.pl

Normy przekroczone o kilkadziesiąt razy:

  • kadm 130 mg/kg s.m. (dopuszczalna 2 mg/kg s.m.)

  • cynk 9900 mg/kg s.m. (dopuszczalne  500 mg/kg s.m. dla I grupy gruntów)

  • ołów 6300 mg/kg s.m. (dopuszczalna 200 mg/kg s.m.)

Mieszkańcy Żyglinka i Żyglina są zaniepokojeni tym co się wydarzyło w ostatnich dniach stycznia. W pobliżu ich domów doszło do gigantycznego zrzutu zanieczyszczonej ziemi, która pochodzi z Huty Cynku Miasteczko Śląskie.

Z relacji świadków wynika, że ciężarówki zwoziły toksyczną ziemię przez kilka dni.

ZOBACZ: Toksyczna ziemia z huty w pobliżu domów

Po anonimowym zgłoszeniu, sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Zostały pobrane próbki, wynik badania szokuje.

Jedna z próbek wykazała ogromne zanieczyszczenie cynkiem, ołowiem oraz kadmem.

Rakotwórczy kadm jest wysoce toksyczny, bardziej niż arsen. Zatrucie kadmem może prowadzić m.in. do uszkodzenia nerek, wątroby, płuc, trzustki czy jąder.

Anonimowe zgłoszenie

– 25 stycznia do częstochowskiej Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wpłynęło anonimowe zgłoszenie o przywożeniu ziemi pochodzącej z prac budowlanych, prowadzonych na terenie Huty Cynku Miasteczko Śląskie – powiedziała nam Małgorzata Zielonka, rzecznik prasowy katowickiego inspektoratu środowiska.

– Według przyjętego zgłoszenia, ziemia miała być zanieczyszczona metalami, w tym ołowiem i zwożona w pobliże domów, co może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców – dodała Zielonka.

Inspektorzy pobrali do badań próbki 

– 26 stycznia inspektorzy przeprowadzili oględziny terenu w miejscu, na które została przywieziona ziemia (odpady). Ustalono, że są one zagospodarowywane przez firmę JULKAN, będącą podwykonawcą  przy budowie nowej hali produkcyjnej oraz ciągów komunikacyjnych, realizowanej na terenie Huty Cynku. Inspektorzy pobrali do badań próbki nawiezionego materiału ziemnego – poinformowała nas rzecznika.