Premier Morawiecki niespodziewanie przyleciał w niedzielę do Piekar Śląskich

fot. UM Piekary Śląskie, tarnogorski

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w niedzielę (28 maja) do Piekar Śląskich na pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 8:00 śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP oraz modlitwą różańcową. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, a słowo społeczne do wiernych wygłosił abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W uroczystej mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, politycy a także premier Mateusz Morawiecki.

Premier w Piekarach Śląskich

Arcybiskup Wiktor Skworc w swoim słowie społecznym przypomniał trzy wielkie postacie Panteonu Górnośląskiego: Wojciecha Korfantego, bł. ks. Jana Franciszka Machę oraz ks. Franciszka Blachnickiego. Nawoływał:

– Bracia! Trwacie mocno w jednym duchu. Naszą teraźniejszość znaczy wiele ważnych spraw: tych systemowych i tych szczegółowych, napawających dumą, ale też obawą lub wstydem. Nie sposób odnieść się do nich wszystkich. Parafrazując poetę, można by rzec, że zbyt są „krótkie dni, krótkie noce, krótkie lata”. Dziś temat naszych rozmów określają trzy słowa: pokój, rodzina i ekologia.

Na koniec wystąpienia podziękował i pożegnał się z wiernymi, wskazując na nowego arcybiskupa katowickiego, którym zostanie abp koadiutor Adrian Galbas:

– Bracia i Siostry! Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego; niech w myśl swego biskupiego zawołania: „Pax Christi” – buduje w Kościele katowickim, w metropolii i na Górnym Śląsku tak wszystkim potrzebny Chrystusowy Pokój… 

fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie
fot. UM Piekary Śląskie

źródło: UM Piekary Śląskie