MZ wystawi 1,9 mln e-skierowań na szczepienie malutkich Polaków preparatem

fot. tarnogorski

W nocy z 11 na 12 grudnia ministerstwo zdrowia wystawi ok. 1,9 mln e-skierowań na szczepienie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat preparatem na COVID-19. 

Do Polski w ostatnich dniach trafiło ponad pół miliona dawek preparatów. W samo południe odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa. Dziennikarze nie zadawali żadnych trudnych pytań. Po konferencji rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował do mediów.

„Ja bym chciał tylko, żebyście państwo na łamach swoich gazet, stacji telewizyjnych, stacji radiowych, podkreślali skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, szczególnie w odniesieniu do dzieci. Ponieważ już widzę w mediach społecznościowych falę hejtu, która wylewa się z każdej strony, że kogokolwiek próbujemy, do czegokolwiek zmusić. Szczepienia przeciw COVID-19 są jednymi z najbezpieczniejszych szczepień, z jakimi mamy do czynienia” – zaapelował Andrusiewicz.

Wróciła grypa

Podczas konferencji prasowej dowiedzieliśmy się również, że większym zagrożeniem jest aktualnie grypa. Niedzielski pokazał statystyki.

Liczba zachorowań od 1 września do 30 listopada:

Blisko 1,3 mln przypadków grypy
Ponad 160 tys. przypadków COVID-19
screen MZ/Facebook

 

Szczepienia podstawowe składa się z 3 dawek

  • Dwie dawki podawane w odstępnie 3 tygodni
  • trzecia dawka będzie podawana po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej

Niektóre państwa rezygnują z rekomendacji szczepień przeciw COVID-19 w najmłodszych grupach wiekowych. W Polsce natomiast rządzący zapewniają, że szczepienia są bezpieczne i zalecane.

„Szczepionki dla dzieci są wysoce skuteczne i bezpieczne” – zapewnia minister Niedzielski.

Poprosiliśmy dzisiaj ministerstwo zdrowia o udostępnienie badań, na które powołuje się minister Adam Niedzielski. Mamy nadzieję, że w tak ważnej kwestii odpowiedź zostanie wysłana do nas nieco szybciej, niż zwykle.