Ognisko ptasiej grypy w powiecie tarnogórskim! „W weekend zagazowano całą fermę”

Zdjęcie ilustracyjne fot. Julissa Helmuth/Pexels

Na terenie powiatu tarnogórskiego wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków – informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach.

Ognisko zostało potwierdzone w gminie Tworóg w sołectwie Brynek.

„W weekend zagazowano całą fermę” – informuje nas czytelniczka.

Gliwicki inspektorat wydał komunikat dla swojego obszaru. Na stronie tarnogórskiej instytucji weterynaryjnej na chwilę obecną nie ma informacji.

 

Komunikat: 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach informuje, że na terenie powiatu tarnogórskiego w miejscowości Brynek wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z czym obszar zagrożony wystąpieniem tej choroby zakaźnej obejmie następujące miejscowości: Borowiany, Raduń, Kieleczka, Wielowieś, Błażejowice, Sieroty.

W miejscowościach, które znalazły się w ww. obszarze właściciele drobiu powinni zachować daleko posunięte środki ostrożności, do których zaliczamy:

  1. Utrzymywanie drobiu w zamknięciu bez dostępu do ptactwa dzikiego.

  2. Karmienie drobiu paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących.

  3. Czyszczenie i odkażanie pomieszczeń, narzędzi, sprzętu i środków transportu używanych przy obsłudze drobiu.

  4. Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

  5. Stosowanie higieny przez osoby obsługujące ptaki (mycie, dezynfekcja rąk i obuwia, osobna odzież do obsługi drobiu).

  6. Niezwłoczne informowanie lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności ptactwa.

  7. Zakaz przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych, oraz jaj na obszarze zagrożonym, chyba że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie przemieszczanie przy zastosowaniu określonych przez niego środków bezpieczeństwa biologicznego zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 

 

źródło: piw-gliwice.pl