Problemy z wodą w Nakle Śląskim. Zbyt dużo bakterii oraz przekroczone parametry

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski

Bytomski sanepid opublikował w piątek pilny komunikat. W ujęciu wody w Nakle Śląskim (gm. Świerklaniec) wykryto „obecność bakterii grupy coli oraz przekroczoną zalecaną wartość dla parametru ogólna liczba mikroorganizmów w temperaturze 22°C po 72 godzinach”.

AKTUALIZACJA: 16:15
„Obecność bakterii dotyczy tylko dwóch budynków na ul. Wapiennej w Nakle Śląskim. Pozostałych budynków w całym sołectwie komunikat nie dotyczy” – poinformował Urząd Gminy. 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu poinformował dzisiaj, że w badaniach jakości wody z ujęcia zaopatrującego odbiorców Nakła Śląskiego, ul. Wapienna stwierdzono groźną bakterię. Woda nie nadaje się do spożycia. Wody nie można również wykorzystywać do celów higienicznych

„Woda nie nadaje się do spożycia (dot. picia, przygotowywania posiłków, mycia owoców i warzyw itp.,) oraz do celów higienicznych (mycia się i kąpieli).  Woda może być używana do prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet” – informuje bytomski sanepid.

„Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. (..) Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu” – czytamy w komunikacie.

źródło: Sanepid Bytom

źródło: Sanepid Bytom
Oprac. Redakcja