Nastolatka zabrana do szpitala. „Wypiła kilka energetyków”

Zdjęcie ilustracyjne fot. tarnogorski.info

W sobotę w Miasteczku Śląskim odbywała się impreza muzyczna. Podczas wydarzenia interweniował zespół ratownictwa medycznego. Nastoletnia dziewczyna została zabrana do szpitala karetką, która odjeżdżała z terenu imprezy na sygnałach. Co się stało? 

W sobotę, 3 września na stadionie HKS Odry Miasteczko Śląskie odbywało się duże wydarzenie muzyczne „Ślonskie Larmo”. Jedna z uczestniczek nie zapamięta tego dnia najlepiej.

„Koledzy prowadzili dziewczynę pod pachą i nagle straciła przytomność. Wezwano ratownika, który udzielił jej pierwszej pomocy, po czym wezwano karetkę” – mówi nam świadek zdarzenia.

Z relacji świadków wynika, że młoda dziewczyna wcześniej wypiła kilka napojów energetycznych. Miała mieć po nich drgawki.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:30

„Żadnych parametrów wskazujących na to by spożywała „energetyki” nie wykryto w badaniach. Radziłabym się skupić bardziej na tym, aby podczas tego typu imprez karetka pogotowia była na miejscu, bez konieczności czekania 20 minut po dwóch zgłoszeniach” – przekazała nam mama dziewczyny.

Sanepid alarmuje 

Sanepid informuje, że napoje energetyczne przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych i nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież, ponieważ zawierają składniki, które przyjmowane w dużych ilościach, zwłaszcza przez osoby o małej masie ciała (jak dzieci), mogą doprowadzić do przekroczenia dawek, przy których obserwuje się efekty toksyczne.

Tymczasem w Polsce młode osoby coraz częściej sięgają po popularne „energetyki”. Jakiś czas temu została nawet przeprowadzona ankieta, której wynik powinien dać do myślenia. W ankiecie wzięło udział ponad 2600 osób w wieku od 12 do 20 lat. Okazało się, że 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyczne, w tym 16 proc. robi to dość często.

 

 

źródło: Sanepid, RadioZet, tarnogorski
Oprac. Redakcja