„Nasz Dziennik”: Amantadynę można przepisywać

Lekarza nadal mogą przepisywać amantadynę, ale jako lek nierefundowany. Wprowadzona przez resort zdrowia reglamentacja dotyczy tylko leku refundowanego – informuje Radio Maryja powołując się na artykuł „Naszego Dziennika”. 

– Sprawdzaliśmy w aptece i są to zalecenia dla leku z ulotkami polskimi, czyli refundowanego, a nie dotyczy to leku importowanego, bez naszych znaków, który jest nierefundowany – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Włodzimierz Bodnar, specjalista chorób płuc.

– Podajcie tę informację, tak żeby lekarze nie bali się go przepisywać – dodał dr Bodnar.

Przypomnijmy, że w środę rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował o ograniczeniu dostępności amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania.

„Chcemy w pełni zabezpieczyć produkt dla pacjentów ze wskazaniami, czyli chorobą Parkinsona i dyskinezą późną u osób dorosłych. Niestety w ostatnim czasie, zbyt dużo tego produktu było sprzedawane poza wskazaniami medycznymi” – mówił rzecznik MZ.

Viregyt K jest lekiem przeciwwirusowym znanym od dziesięcioleci. Nie ma na niego patentu, więc produkcja medykamentu jest stosunkowo tania. Lek jest stosowany m.in. na zakażenia wirusem grypy typu A.

List do ministra zdrowia. Badania nad amantadyną blokowane? 

Kilka dni temu informowaliśmy, że wiceminister sprawiedliwości napisał list do Adama Niedzielskiego.

„Zwracam się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań, by przyspieszyć badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Od ich zlecenia niedługo upłynie już rok czasu. Z informacji, które otrzymuję, wynika, że są zablokowane. Tymczasem kolejne doniesienia naukowe świadczą o tym, że amantadyna może mieć pozytywne skutki dla zakażonych” – napisał Warchoł w liście do Niedzielskiego.

„Pierwszy pacjent włączony do badania klinicznego chorych na COVID-19, został włączony 1 kwietnia 2021 roku. Na dzień dzisiejszy w badaniu bierze udział 97 pacjentów, z czego największa liczba badanych jest na Śląsku tj. 49 osób. W badaniu łącznie bierze udział 20 ośrodków w Polsce, w tym cztery z województwa śląskiego tj. Szpital Powiatowy w Pszczynie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny NMP w Częstochowie, szpital w Raciborzu i GCM w Katowicach” – mówiła nam  Jolanta Wołkowicz, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Polskie badanie nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19.

Badanie „TITAN”
Data rozpoczęcia: 09.02.2021
Pierwszy pacjent: 08.04.2021
Łącznie udział wzięło: 97 osób
Docelowo: 500 osób

źródło: PAP, Radio Maryja, Nasz Dziennik, tarnogorski.info