NBP umożliwi wymianę hrywny na złotego

fot. tarnogorski

W najbliższych dniach Narodowy Bank Polski ma umożliwić wymianę ukraińskiej waluty na złotówki. W banku PKO BP będzie można wymienić do 10 tys. hrywien dla jednej pełnoletniej osoby. 

„W związku ze znacznym napływem uchodźców wojennych z terytorium Ukrainy, przybywających do Rzeczpospolitej Polskiej z hrywnami (UAH) w formie gotówki, Narodowy Bank Polski prowadzi intensywne przygotowania umożliwiające zamianę hrywny na złotego” – podał NBP w oświadczeniu, które zostało przekazane Państwowej Agencji Prasowej (PAP).

W oddziałach NBP będzie można wymienić banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 hrywien. W związku z konfliktem militarnym ukraińska waluta jest bardzo słaba. 1 hrywna w przeliczeniu na złotówki to 15 groszy. Niektóre kantory i banki wstrzymały skup hrywny.

Interwencja RPO

Na początku miesiąca Rzecznik Praw Obywatelskich informował, że uchodźcy z Ukrainy mają problemy z wymianą hrywien. RPO interweniował w tej sprawie u premiera i prezesa NBP

„Ze skarg kierowanych do RPO i informacji mediów wynika, że niektóre kantory wymiany walut i banki wstrzymują skup tej waluty. Niektóre podmioty oferują bardzo niekorzystny kurs wymiany, co może być postrzegane jako swego rodzaju lichwa. Dzieje się to mimo publikowania przez NBP średniego kursu wymiany tej waluty na złotówki” – czytamy na stronie RPO.

RPO zwraca się również o informacje co do współpracy z instytucjami Unii Europejskiej w sprawie wsparcia Polski i innych krajów przyjmujących uchodźców, w celu wypracowania humanitarnych rozwiązań, w tym obejmujących interwencyjny skup hrywny.

 

źródło: bip.brpo.gov.pl, Media