Nie żyje Marek Kaleja z Miasteczka Śląskiego. Znany historyk i społecznik. Miał 65 lat

Nie żyje Marek Kaleja, historyk i pasjonat Miasteczkiem Śląskim fot. UM Miasteczko Śląskie

Zmarł Marek Kaleja, znany historyk z Miasteczka Śląskiego. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych. Miał 65 lat. 

„Ze głębokim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Marka Kalei. Pan Marek był niezwykle zaangażowany w wiele miasteczkowskich projektów kulturalnych i historycznych. To dzięki niemu powstały m.in. „Posrebrzane Dzieje”, album „Znalezione w szufladzie” czy tomiki wierszy” – poinformował w piątek magistrat.

Historyk prowadził liczne prelekcje, analizował stare dokumenty i udzielał wsparcia podczas wszelkich działań związanych z historią Miasteczka Śląskiego.

„Planowaliśmy jeszcze kilka wspólnych projektów. Bardzo żałujemy, że nie będziemy mogli prosić już Pana Marka o podzielenie się swoją bogatą wiedzą na temat Miasteczka Śląskiego i okolic” – czytamy na profilu urzędu.

 

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 12:00.

Przewodniczący Rady Miejskiej wspomina zmarłego. 

– Czuję się wciąż jakbym stracił kogoś bliskiego z rodziny, a w moim wieku, zna się ten ból i smutek towarzyszący, gdy odchodzi ktoś bliski. Z racji mojej funkcji sprawowanej w mieście, nie było w ostatnich latach wydarzenia miejskiego, byśmy nie siedzieli razem podczas takiej imprezy, czy nie rozmawiali razem po nich. Rozmawialiśmy najczęściej o historii lokalnej, ale i powszechnej. Rozmowy zawsze były niedokończone i czekaliśmy na następne. Darzyliśmy się wzajemną sympatią i szacunkiem –  mówi nam przewodniczący Tomasz Respondek.

– Pozostawia po sobie pustkę nie tylko jako człowiek, ale jako osoba umiejąca nam powiedzieć o naszej lokalnej przeszłości. Tylu rzeczy nie dowiemy się już o sobie. Mówiąc szczerze, nie widzę kto mógłby go zastąpić w najbliższej przyszłości w tej roli. Należy mieć tylko nadzieję, i o to apeluję, żeby znalazł się ktoś znający warsztat, mający możliwości czasowe, by chociaż w części zapełnił pustkę po świętej pamięci Marku, kontynuował jego dzieło i opowiadał nam o naszej przeszłości po Norwidowsku, że przeszłość to dziś tylko cokolwiek dalej. Cześć jego pamięci! – dodaje.

 

Przygotował
ŁUKASZ DUDEK 

 

źródło: UM Miasteczko Śląskie