Niedzielski: Śląskie jest przykładem regionu, które już sobie nie radzi samodzielnie

fot. Adam Guz/KPRM

Województwo śląskie jest przykładem jednego z tych regionów, które już samodzielnie nie mogą sobie poradzić ze skalą napływu pacjentów, ze skalą obciążenia infrastruktury szpitalnej – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. 

– Mamy regiony, które mają sytuację względnie bezpieczną, ale mamy również regiony gdzie napięcia są bardzo duże. Regiony gdzie napięcia dotyczące wykorzystania infrastruktury szpitalnej są bardzo duże, są to przede wszystkim południowe regiony Polski – ocenił szef resortu zdrowia.

– Tutaj trzeba zacząć od śląska, gdzie ta sytuacja cały czas jest bardzo trudna, w ostatnim czasie opracowaliśmy takie plany relokacji pacjentów, woj. śląskie jest przykładem jednego z tych regionów, które już samodzielnie nie mogą sobie poradzić ze skalą napływu pacjentów, ze skalą obciążenia infrastruktury szpitalnej – stwierdził Niedzielski.

 

Szpital w Radomsku przyjął wczoraj 50 pacjentów z woj. śląskiego 

– Przygotowaliśmy takie rozwiązania, że sąsiadujące regiony pomagają regionom takim jak Śląsk, właśnie w tym, żeby pacjenci trafiali do innych regionów i tam byli przyjęci w lokalnych szpitalach. W przypadku śląska mamy takie wsparcie jeśli można powiedzieć z trzech stron, bo po pierwsze woj. łódzkie bardzo pomaga województwu śląskiemu. Szpital w Radomsku wczoraj mniej więcej 50 pacjentów z woj. śląskiego przyjął. Od strony zachodniej Śląsk jest zabezpieczony poprzez woj. opolskie, tam szpital w Kędzierzynie-Koźlu przyjmuje pacjentów z granicznych powiatów woj. śląskiego Jeśli chodzi o wschodnią część śląska, tutaj mamy ewentualność współpracy z woj. małopolskim – dodał.