Niedzielski: Za wzrosty obecnej fali w przeważającej mierze odpowiada KRAKEN

fot. Ministerstwo Zdrowia | Facebook

Za wzrosty obecnej fali covidowej w przeważającej mierze odpowiada mutacja kraken, której w Polsce mamy blisko 21% – poinformował w czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Wkrótce powinniśmy osiągnąć szczyt zakażeń – wzrosty zaczynają już hamować. W szpitalach mamy o ponad 1 tys. mniej chorych z COVID-19 niż w szczycie poprzedniej fali” – dodał szef resortu zdrowia. 

GCR Repty w Tarnowskich Górach wprowadza obostrzenia. Został wprowadzony zakaz odwiedzin pacjentów.
Redakcja: Mamy końcówkę sezonu na infekcje górnych dróg oddechowym, kto podjął decyzję o wprowadzeniu obostrzeń dopiero teraz?
Marlena Szastok-Gazda z GCR Repty: W dalszym ciągu w kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego i w podmiotach leczniczych obowiązuje używanie maseczek zakrywających nos i usta, dezynfekcja rąk i dystans społeczny. Monitorujemy w sposób ciągły zakażenia wirusowe i odnotowaliśmy ich wzrost w dniach poprzedzających wprowadzenie ograniczeń w odwiedzinach pacjentów. Kierownik podmiotu po analizie sytuacji epidemicznej oraz opinii Komitetu kontroli zakażeń podejmuje decyzje dotyczące kierowanego podmiotu.
Czy pacjenci mają pobierany wymaz?
W szpitalu prowadzi się badania przesiewowe na Izbie Przyjęć oraz na oddziałach szpitalnych w przypadku wskazań klinicznych.
Jakiej firmy testy na koronawirusa są używane przez GCR Repty? Czy nie macie obaw, że testy pokazują fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne wyniki? Tajemnicą nie jest, że takie zjawisko miało miejsce.
Do badań przesiewowych i diagnostyki zakażeń objawowych wykorzystujemy testy otrzymywane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, których czułość wynosi 95,7%, a swoistość 99,1%.
Co robicie, jeśli pacjent ma dodatni wynik testu na koronarusa? Czy taki pacjent ma zakaz korzystania ze spacerów przy GCR?
Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r. z późniejszymi zmianami nakłada na kierowników podmiotów leczniczych oraz osób udzielających świadczeń zdrowotnych do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. W przypadku stwierdzenia w oddziale szpitalnym zachorowania, pacjent poddawany jest izolacji, której czas trwania zależy od przebiegu choroby i decyzji lekarzy . Na Izbie Przyjęć wykonywane są testy przesiewowe. Pacjent z dodatnim wynikiem testu może odbyć izolację na oddziale lub w domu. Natomiast ze wskazań medycznych może zostać skierowany do innej placówki medycznej. Decyzję podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem.
Czy zalecacie szczepienie przeciw COVID-19? Jeśli tak, to ile dawek trzeba przyjąć, aby być bezpiecznym?
Szczepienie przeciw Covid-19 jest szczepieniem dobrowolnym. Pacjent po konsultacji z lekarzem podejmuje autonomiczną decyzję czy poddać się tej procedurze. W GCR „Repty” nie mamy obecnie punktu szczepień.

 

źródło: Tarnogorski, Twitter/Adam Niedzielski