Niedźwiedzie w lasach na Śląsku? Jest nagranie z fotopułapki

fot. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Czy w lasach w województwie śląskim można spotkać niedźwiedzia? Teoretycznie jest taka możliwość, ponieważ drapieżnika można spotkać w Beskidzie Żywieckim. 

Beskid Żywiecki znajduje się w południowej części województwa śląskiego i południowo-zachodniej części woj. małopolskiego. Mogłoby się wydawać, że niedźwiedzia można spotkać w Polsce wyłącznie w Bieszczadach i Tatrach, tymczasem Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” opublikowało niesamowite nagranie z fotopułapki.

„Nasze fotopułapki regularnie rejestrują obecność samic i samców, a nawet młodych niedźwiedzi w różnych miejscach Beskidu Żywieckiego. Prezentujemy filmik z tegorocznymi nagraniami” – napisali działacze z SDNWILK.

Jak się zachować, gdy na swej drodze spotka się niedźwiedzia? Lasy Państwowe na swojej stronie opublikowały poradnik. Na szczęście spotkać niedźwiedzia nie jest tak łatwo, choć wielu zapewne by chciało. Drapieżniki te zazwyczaj unikają człowieka.

Gdy spotkasz niedźwiedzia: 

  • Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny. Nie należy uciekać, ponieważ zwierzę może potraktować cię jak zdobycz.

  • Wejście na drzewo to zły sposób, niedźwiedzie bez większych problemów potrafią wejść na drzewo

  • Jeśli napotkacie na swej drodze młode niedźwiadki, musimy szczególnie uważać, ponieważ samica w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.

  • Nie karmimy niedźwiedzia, nie zostawiamy resztek jedzenia.

  • Chcesz zrobić zdjęcie? Daruj sobie, błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką może go rozdrażnić.

  • Jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko, należy delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić – może zainteresuje się nim. Nie rób gwałtownych ruchów, kontroluj jego zachowanie (nie patrz mu w oczy).

  • Jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu nie ruszaj się, tylko powoli wycofuj się.

  • Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi Cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.

 

źródło: Lasy Państwowe, Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”
Oprac. Redakcja